Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Probleme bancare
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Probleme bancare

Bună seara!

Un comerciant la care am cumpărat de mai multe ori servicii de la el dealungul timpului îmi dublează mereu tranzacțiile. (În momentul în care achiziționat serviciul îmi retrage imediat suma de pe card iar peste doua zile iar îmi retrage aceeași suma fără a achiziționa produsul). Am pățit acest lucru de foarte multe ori cred ca undeva la 20 de ori. De fiecare data când pățesc acest lucru mereu trebuie sa iau contact cu banca și ma ajute cu aceste tranzacții pentru a mi le anula. De fiecare data când am luat legătura cu comerciantul acesta a negat aceste tranzacții dar banca mea a observat acest lucru și mereu ma ajutat sa le anulez. As putea sa ii dau în judecata pentru acest lucru deoarece este foarte deranjant și ma pot trezi mereu cu sume pe minus.
dvs platiti cu cardul ? sa va explice banca cum poate face comerciantul asta si ii puteti face plangere penala, nu aveti de ce sa il dati in judecata
platiti la POS, nu? verificati daca nu cumva POS-ul respectiv rateaza prima plata ca apoi sa o confirme pe a doua. comerciantul trebuie sa va dea recipisa inclusiv pentru plata ratata.