Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident mortal pe autostrada, masina oprita ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident mortal pe autostrada, masina oprita nesemnalizata!

Buna ziua,am si eu o problema din pacate!
In data de 04 Martie 2015 ,am avut un accident pe autostrada din care a rezultat moartea uneii persoane!
In primul rand,eu mergeam regulamentar pe banda 1 ,prin stanga mea a trecut o masina cu viteza destul de mare,dupa ce m-am uitat in oglinda ,la nici o secunda am lovit o masina(precizez ca acceasta masina nu a fost semnalizata :cu triunghi sau avarii).In fata accestei masini mai era una ,tot oprita!
Din pacate soferul(decedat) din masina din fata ,se spune ca a deschis usa masinii din spate! Eu nu i-am luat in plin ci doar am lovit masina in colt dupa care am ,,frecato'' cu coltul de la suprastructura/prelata! *(Conduceam un microbuz de 3,5 T cu prelata)
Victima a murit la spital.
Ce s-ar putea intapla mai departe!Este culpa comuna sau?Deoarce presupun ca pot fi acuzat pentru neatentie 100%.
Din pacate nu mi-e foarte clar ce s-a intamplat de fapt.
Ce-i clar este ca:
1. ati lovit o masina optita pe banda 1, in conditii de drum normale (noapte, dar fara ceata ... etc)
2. in urma coleziunii a decedat o persoana, nu pe loc ci dupa ce a fost transportat la spital

Si am o multime de intrebari ca sa va pot ajuta cu un raspuns care cat de cat sa va ajute.
- in conditii normale de drum, chiar daca masina nu este semnalizata cu avarii sau triunghi, faza scurta - daca este reglata corect - se reflecta in stopuri la o distanta de cel putin 50-70 de m, iar pe autostrada nu aveti curbe care sa acopere vizibilitatea. Deci, aveati viteza prea mare sau cum nu ati observat masina?
- din cate inteleg in fata acestei masini mai era una oprita. Ce a declarat soferul acestei masini la politie?
- ce a zis politia dupa accident: masina pe care ati lovit-o a avut probleme tehnice?
- ce fel de leziuni a suferit cel care a murit?
- a murit din cauza lezinilor suferite din accident sau astea au fost doar un factor agravant? (poate omul s-a simtit rau, de asta a oprit ...)

Pot sa va sun sa va explic sau pe facebook sau Whatsapp sa va trimit o schita sau ceva! Masina era oprita pe banda de urgenta dar nu in totalitate...Viteza nu am avut,dar factorul important a fost o masina care a trecut pe langa mine cu viteza,cand mi-am luat ochii din oglinda nu am apucat sa ma uit de tot in fata si am acrosat...
Puteti sa-mi trimiteti pozele/schita la contact@guide-me.ro
GuideMe a scris:

Din pacate nu mi-e foarte clar ce s-a intamplat de fapt.
Ce-i clar este ca:
1. ati lovit o masina optita pe banda 1, in conditii de drum normale (noapte, dar fara ceata ... etc)
2. in urma coleziunii a decedat o persoana, nu pe loc ci dupa ce a fost transportat la spital

Si am o multime de intrebari ca sa va pot ajuta cu un raspuns care cat de cat sa va ajute.
- in conditii normale de drum, chiar daca masina nu este semnalizata cu avarii sau triunghi, faza scurta - daca este reglata corect - se reflecta in stopuri la o distanta de cel putin 50-70 de m, iar pe autostrada nu aveti curbe care sa acopere vizibilitatea. Deci, aveati viteza prea mare sau cum nu ati observat masina?
- din cate inteleg in fata acestei masini mai era una oprita. Ce a declarat soferul acestei masini la politie?
- ce a zis politia dupa accident: masina pe care ati lovit-o a avut probleme tehnice?
- ce fel de leziuni a suferit cel care a murit?
- a murit din cauza lezinilor suferite din accident sau astea au fost doar un factor agravant? (poate omul s-a simtit rau, de asta a oprit ...)

1.Viteza nu aveam,deoarce masina era limitata la 80 km/h,iar el nu era in totalitate pe banda de urgenta ,deoarece eu nu am calcat linia rezonatoare!

2.Prin stanga mea,m-a depasit o masina care avea viteza destul de mare fata de mine,la nici o secunda dupa ce mi-am luat capu din oglinda am acrosat Peugeotul/Dubita!

3.Omul din masina din fata (BMW) a vinit si a deschis usa dubiteti (soferul BMW a murit)

4.Cu politia in momentele de dupa accident ,nu am avut ce sa discut cu ei pentru ca m-au jignit in toate felurile,m-au amenintat cu puscaria ,imi spuneau ca sunt Kamikaze,Ucigas,Nebun.....etc.

5.Cel care a murit ,a murit la spital ,(motiv:sa umflat bazinul,avea picioarele rupte).

6.Cel din dubita a declarat si imi spunea ca ii sa aprins becul de la baterie si de la ulei si incepuse sa ii moara masina,a spus ca dupa 15 secunde pana colegul lui sa oprit ,sa imbracat si a venit la el eu i-am acrosat....daca ei se opreau cu 15 secunde ,eu trebuia sa fiu in spatele lor (din calculele mele) la maxim 500 m.Si automat ii vedeam cand se retrageau!

Din cate imi dau seama s-a intamplat ceva de genul:
- Inainte sa-i acrosati dubita era oprita neregulamentar cu o parte pe banda 1 de mers, fara avarii, fara semnalizare, probabil din cauza unei defectiuni tehnice
- Soferul BMW-ului (cel care a decedat) s-a dus la colegul lui sa deschida usa dubitei
- Dvs ati acrosat dubita pe partea spate dreapta spre fata si l-ati prins pe om intre cele doua masini
Daca asa s-a intamplat e un caz foarte urat si complicat si sincer sa fiu n-as vrea sa ma pronunt cu privire la vinovatie si la ce va stabili politia/instanta, dar pot sa va spun cum vad eu lucrurile, in speranta ca va puteti folosi de aceste informatii:
- trebuie verificat daca dubita putea sa-si aprinda avariile sau nu: daca da, atunci o parte a vinei cade in sarcina soferului dubitei care a oprit pe autostrada cu parte a masinii pe banda 1, noaptea fara semnalizare corespunzatoare. Daca avea defectiune tehnica si din cauza asta nu i-au mers avariile el nu se poate face vinovat
- intrebare la care trebuie sa raspunda insa in acest caz: ce cauta colegul lui pe banda 1 in dreptul usii lui fara sa poarte vesta reflectorizanta?! Sau: de ce colegul lui nu s-a oprit in spatele lui cu avariile si farurile aprinse astfel incat sa-l protejeze de astfel de nenorociri?!
- oricat de ciudat suna - ca de obicei politia cam astfel de solutii da ... - in acest caz o mare parte a vinovatiei cade in sarcina mortului pentru ca pietoni, animale etc nu au ce cauta pe benzile de mers pe autostrazi, tocmai de asta exista si gard de protectie, printre altele ...
- daca masina Dvs intr-adevar este limitata la 80 km/h asta ar putea fi o dovada a faptului ca accidentul nu s-a intamplat din cauza vitezei
- masina care venea cu mare viteza din spate putea sa va orbeasca cu luminile puternice si/sau in orice caz sa reduca vizibilitatea Dvs catre directia de mers, asta ar fi un argument de ce nu i-ati observat mai repede, chiar daca nu mergeati cu viteza mare

Indiferent de ce fel de presupuneri fac eu acum pe baza acestor informatii, decizia finala va fi luata in proportie covarsitoare pe baza expertizei/lor. V-as recomanda sa cereti politiei o copie a expertizei si a documentelor anexe, daca nu merge pe baza unei cereri simple inregistrate la ei, atunci cu ajutorul unui avocat. Luati expertiza politiei si consultati un expert tehnic judiciar bun. (Nu este neaparat nevoie sa refaca expertiza, e suficient sa-si exprime o parere avizata.) In cazul in care se confirma ca expertiza politiei este "cusuta cu ata alba" sau mai frumos spus: incompleta, va recomand sa faceti una care este beton in instanta.

Din pacate lucrurile se vor complica si la despagubiri:
- asiguratorul nu va plati nici o dauna pana cand instanta nu da o decizie definitiva
- in cazul in care rezolutia va fi culpa comuna, puteti sa va asteptati la alte cheltuieli ...

Va doresc multa bafta si informati-ne despre caz, poate mai reusim sa va dam cateva idei pe parcurs.