Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident mortal pe autostrada, masina oprita ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident mortal pe autostrada, masina oprita nesemnalizata!

Buna ziua,am si eu o problema din pacate!
In data de 04 Martie 2015 ,am avut un accident pe autostrada din care a rezultat moartea uneii persoane!
In primul rand,eu mergeam regulamentar pe banda 1 ,prin stanga mea a trecut o masina cu viteza destul de mare,dupa ce m-am uitat in oglinda ,la nici o secunda am lovit o masina(precizez ca acceasta masina nu a fost semnalizata :cu triunghi sau avarii).In fata accestei masini mai era una ,tot oprita!
Din pacate soferul(decedat) din masina din fata ,se spune ca a deschis usa masinii din spate! Eu nu i-am luat in plin ci doar am lovit masina in colt dupa care am ,,frecato'' cu coltul de la suprastructura/prelata! *(Conduceam un microbuz de 3,5 T cu prelata)
Victima a murit la spital.
Ce s-ar putea intapla mai departe!Este culpa comuna sau?Deoarce presupun ca pot fi acuzat pentru neatentie 100%.
Va multumesc mult,o sa va tin la curent !
www.facebook.com/andreikb! Acolo va mai pot da un nr de telefon sau/si sa va tin la curent cu alte info.
Eu din cele relatate, apreciez ca nu este vina dvs, insa intr-adevar expertiza va fi lamuritoare.
In functie de asta, se va da o solutie. Fie achitare, fie suspendare, fie executare. Depinde si de apararea din cauza.
Bafta multa!
Executare nu cred,pentru ca nu am atencedente si a fost omor din culpa,
Am fost in interes de serviciu....(Lucrez ca sofer)
Asta este sper sa nu imi spuspende permisul....ca daca il suspenda e bai mare....
Am noroc ca acuma lucrez la noi la firma la birouri....ca daca nu ,nu mai aveam loc de munca ,bani,casa =Strada,boschetar.....din cauza unuii incompetent care nu stie ca nu are voie sa opreasca fara motiv pe autostrada si nu are voie sa se dea jos fara vesta etc.