avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident mortal pe autostrada, masina oprita ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident mortal pe autostrada, masina oprita nesemnalizata!

Buna ziua,am si eu o problema din pacate!
In data de 04 Martie 2015 ,am avut un accident pe autostrada din care a rezultat moartea uneii persoane!
In primul rand,eu mergeam regulamentar pe banda 1 ,prin stanga mea a trecut o masina cu viteza destul de mare,dupa ce m-am uitat in oglinda ,la nici o secunda am lovit o masina(precizez ca acceasta masina nu a fost semnalizata :cu triunghi sau avarii).In fata accestei masini mai era una ,tot oprita!
Din pacate soferul(decedat) din masina din fata ,se spune ca a deschis usa masinii din spate! Eu nu i-am luat in plin ci doar am lovit masina in colt dupa care am ,,frecato'' cu coltul de la suprastructura/prelata! *(Conduceam un microbuz de 3,5 T cu prelata)
Victima a murit la spital.
Ce s-ar putea intapla mai departe!Este culpa comuna sau?Deoarce presupun ca pot fi acuzat pentru neatentie 100%.
Cel mai recent răspuns: AndreiKB , utilizator 14:45, 13 Martie 2015
Va multumesc mult,o sa va tin la curent !
www.facebook.com/andreikb! Acolo va mai pot da un nr de telefon sau/si sa va tin la curent cu alte info.
Eu din cele relatate, apreciez ca nu este vina dvs, insa intr-adevar expertiza va fi lamuritoare.
In functie de asta, se va da o solutie. Fie achitare, fie suspendare, fie executare. Depinde si de apararea din cauza.
Bafta multa!
Executare nu cred,pentru ca nu am atencedente si a fost omor din culpa,
Am fost in interes de serviciu....(Lucrez ca sofer)
Asta este sper sa nu imi spuspende permisul....ca daca il suspenda e bai mare....
Am noroc ca acuma lucrez la noi la firma la birouri....ca daca nu ,nu mai aveam loc de munca ,bani,casa =Strada,boschetar.....din cauza unuii incompetent care nu stie ca nu are voie sa opreasca fara motiv pe autostrada si nu are voie sa se dea jos fara vesta etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident circulatie, o speta interesanta, amenda administrativa sau penala ? utilizator1111 utilizator1111 Va supun atentiei un accident destul de ciudat cel putin pentru mine ca si sofer, la care in masura posibilitatilor si a cunostintelor celor de pe acest forum ... (vezi toată discuția)
Am obligatia legala sa anunt accidentul la politie? Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G Am parcat pe partea dreapta regulamentar, m-am asigurat in oglinzi, am deschis usa sa ies afara si un tir mi-a acrosat usa, nu e paguba mare, ce ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Dosar penal-accident rutier Georgyana230 Georgyana230 Buna. In primul rand nu stiu sigur daca am ales bine domeniul acesta , daca are legatura cu intamplarea aceasta. In al doilea rand am nevoie de cineva din ... (vezi toată discuția)