Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... este legal ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

este legal ?

de o perioada aprox 6 luni , platim intretinerea si o suma pentru fondul de reparatii .inca de la inceput presedinta si administratora - este o echipa nou aleasa , au inceput sa faca cheltuieli care nu erau urgente privind lucruri gospodaresti folosind toti banii adunati lunar , adica neachitand taxele catre furnizori apa si gunoiul , ca salariul femeii de serviciu si al adm e sigur platit iar blocul e debransat de la gaz..
in timp ce blocul se zbate cu datorii de aprox 40 000 si s-ar fii putut rezolva cu aceste persoane , vad din nou ca sambata e actiune de schimbat niste geamuri , pus niste usi intermediare intre holul blocul la parter si scari si banuiesc ca iar s-a intrat in banii de intretinere . este legal acest lucru ? este un abuz ? multumesc.
Aveti de partea dv legea 230/2007 care va pune painea si cutitul in mana :
Art. 33. -
(1) Cenzorul sau comisia de cenzori a asociaţiei de proprietari are, în principal, următoarele atribuţii:
a) verifică legalitatea actelor şi documentelor, a hotărârilor, deciziilor, regulilor şi regulamentelor;
b) verifică execuţia bugetului de venituri şi cheltuieli;
c) verifică gestiunea financiar-contabilă;
d) cel puţin o dată pe an, întocmeşte şi prezintă adunării generale rapoarte asupra activităţii sale şi asupra gestiunii asociaţiei de proprietari, propunând măsuri.
(2) Cenzorul sau cenzorii aleşi ai asociaţiei de proprietari pot fi remuneraţi pe baza unui contract de mandat, conform hotărârii adunării generale a proprietarilor, la data adoptării bugetului anual de venituri şi cheltuieli.
(3) Pentru neîndeplinirea atribuţiilor ce le revin, cenzorul sau cenzorii asociaţiei de proprietari răspund personal sau în solidar, în faţa legii şi a proprietarilor, pentru daunele şi prejudiciile cauzate proprietarilor în mod deliberat.

Aveti dreptu sa verificati si obligatia sa luati masuri. Listele de plata lunare trebuiesc verificate si semnate de cenzor. Desigur le verificati si le semnati numai daca sunt legal intocmite, daca documentele din spatele listelor sunt legale, daca sau facut cheltuieli conform legii, a hotararilor adunarii generale, a bugetului aprobat, etc.
daca in cadrul unei asociatii se schimba administratorul din motive plauzibile,noul administrator care preia situatia existenta in baza procesului verbal incheiat si semnat in momentul alegerii acestuia , poate fi tras la raspundere pentru perioada gestionata de vechiul administrator in cazul in care se descopera nereguli in contabilitatea asociatiei?
multumim
Noul administrator nu poate fi tras la raspundere pentru neregulile din contabilitatea asociatiei facute de fostul administrator. Dar noul administrator are obligatia , si nu numai el ci oricine lucreaza in asociatie, ca in momentul cand descopera nereguli in contabilitate sa anunte imediat cenzorul, presedintele pentru a se lua masuri de corectare, de recuperare a prejudiciului, etc.
Pe de alta patre ati introdus in intrebarea dv faptul ca s-a intocmit un PV in "momentul alegerii acestuia" , adica alegerea administratorului. Pai administratorul nu este o persoana aleasa . Presedintele, comitetul, comisia de cenzori se aleg. Administratorul se angajeaza de catre cei alesi : presedinte , comitet.
adriantot a scris:

Noul administrator nu poate fi tras la raspundere pentru neregulile din contabilitatea asociatiei facute de fostul administrator. Dar noul administrator are obligatia , si nu numai el ci oricine lucreaza in asociatie, ca in momentul cand descopera nereguli in contabilitate sa anunte imediat cenzorul, presedintele pentru a se lua masuri de corectare, de recuperare a prejudiciului, etc.
Pe de alta patre ati introdus in intrebarea dv faptul ca s-a intocmit un PV in "momentul alegerii acestuia" , adica alegerea administratorului. Pai administratorul nu este o persoana aleasa . Presedintele, comitetul, comisia de cenzori se aleg. Administratorul se angajeaza de catre cei alesi : presedinte , comitet.
multumesc pentru raspuns si scuze pentru exprimare,am gresit dar nu cu intentie,asa este aveti dreptate administratorul este angajat