Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Nelamurire legata de o sponsorizare
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Nelamurire legata de o sponsorizare

Buna ziua,

Am o nelamurire legata de o sponsorizare si va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Firma mea, persoana juridica, furnizeaza un produs si serviciu X ce are impact social pozitiv. Sunt in legatura cu o companie Y ce doreste sa se implice intr-o actiune sociala sub forma unei sponsorizari.
Am urmatoarele nelamuriri:
- Poate firma Y sa incheie un contract de sponsorizare cu o fundatie ce urmeaza sa achizitioneze produsul de la firma mea? Mentionez ca produsul urmeaza sa fie donat de catre fundatie primariei pentru ca ea este utilizatorul final iar beneficiarii sunt locuitorii orasului.
- Trebuie sa organizeze fundatia licitatie pentru achizitionarea produsului? Suma se ridica la peste 100.000 euro.
- Fundatia trebuie sa ceara mai multe oferte de pret si sa aleaga produsul cel mai ieftin?
- In cazul in care eu detin o fundatie, este problema daca firma Y sponsorizeaza fundatia mea si aceasta achizitioneaza produsele de la societatea mea comerciala?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Asta m-a ajutat mult. Daca este o cunostinta sau ruda nu va mai fi nici o problema, nu?