Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... transferul drepturilor de asigurari sociale in HU
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

transferul drepturilor de asigurari sociale in HU

Un cuplu de medici ( actualmente in varsta de 50 ani)din RO emigreaza in Ungaria dupa un stagiu de cotizare de 7 ani in sistemul pe pensii RO. Obtin cetatenia HU si nu renunta la cetatenia RO. Cu ocazia obtinerii cetateniei HU se retin si anuleaza actele de identitate din RO in vederea eliberarii noilor documente. Momentan detin numai vechile carti de munca din RO. In cei sapte ani de munca in RO, si-au desfasurat activitatea in trei judete diferite. Nelamuriri :
1) cand se naste dreptul de transfer al dreptului de asigurari sociale in sistemul de pensii si cand pot demara demersurile prevazute de art 82-90 din L.19/2000 ?
2) in urma retinerii certif nastere, acte identitate RO, respectivii nu mai pot face dovada CNP RO. In cazul acesta cum se procedeaza ?
3) Care este casa de pensii competenta in a solutiona cererea, avand in vedere locul desfasurarii activitatii in RO?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri .
Apostila este necesara in cazul tuturor statelor semnatare ale Conventiei de la Haga, cu exceptia statelor cu care Romania a incheiat acorduri sau tratate bilaterale.
Deci, in cazul Ungariei apostila nu este necesara.

Despre pensii separate, una in Romania si una in Ungaria, nu mai poate fi vorba in prezent. Din 2007 au fost infiintate, in cadrul Caselor teritoriale de Pensii, compartimente/birouri/servicii, dupa caz, intitulate "Pensii internationale".

Recunosc ca nu mi-e clar unde vor prietenii dvs. sa beneficieze de pensie, aici sau in Ungaria.
Legislatia pensiilor nu este unificata, prin urmare nu am cum sa cunosc prevederile legale din Ungaria.

Daca prietenii dvs. vor sa beneficieze de pensie in Ungaria, nu putem discuta despre Legea nr. 19/2000 in privinta conditiilor de acordare a acesteia.
Pentru a face dovada stagiilor realizate in Romania, prietenii dvs. trebuie sa solicite CNPAS cod de asigurare sociala. De regula, solicita eliberarea codului si Casele teritoriale de Pensii, dar acest cod este unic iar prietenii dvs. au lucrat in doua judete.
Pe baza acestui cod si completand niste formulare-tip care se gasesc la Casele de Pensii, vor beneficia de recunoasterea in Ungaria a stagiilor realizate in Romania.

Eu cred ca prietenii dvs. vor trebui sa mearga in ambele judete. Ideal este sa intrebe Casa teritoriala de Pensii din judetul unde au avut ultimul domiciliu.

Prevederile comunitare le-a redat, mai sus, doamna consultant Mariana Marin.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Multumesc inca o data pentru raspunsuri. Am mai descoperit intre timp o alta reglementare aplicabila in speta ; LEGE Nr. 296 din 7 iulie 2006
pentru ratificarea Acordului dintre România şi Republica Ungară în domeniul securităţii sociale, semnat la Bucureşti la 20 octombrie 2005
EMITENT: PARLAMENTUL
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 603 din 12 iulie 2006, dar recunosc ca am dificultati in interpretarea cumulata a art.20 si celelalte reglementari incidente...
ART. 20
Totalizarea perioadelor de asigurare
(1) Dacă legislaţia unei părţi contractante condiţionează dobândirea, menţinerea sau redobândirea dreptului la
prestaţii de realizarea unei perioade de asigurare, dacă cerinţele pentru obţinerea dreptului la prestaţie nu sunt
îndeplinite conform legislaţiei unei părţi contractante, instituţia competentă a acestei părţi contractante ia în
considerare perioadele de asigurare realizate conform legislaţiei celeilalte părţi contractante, în măsura în care
acestea nu se suprapun, ca şi cum ar fi perioade realizate în conformitate cu legislaţia pe care o aplică.
(2) Dacă legislaţia unei părţi contractante condiţionează acordarea anumitor prestaţii de perioade de asigurare
realizate într-o profesie supusă unui regim special sau dreptul la prestaţii este condiţionat de realizarea perioadelor
de asigurare într-o profesie ori ocupaţie determinată, perioadele realizate în conformitate cu legislaţia celeilalte părţi
contractante nu sunt luate în considerare pentru acordarea acestor prestaţii decât dacă au fost realizate în baza unui
regim corespondent sau, în lipsa acestuia, într-o profesie ori ocupaţie similară. Dacă totalizarea perioadelor de
asigurare nu dă naştere dreptului la prestaţii sub un regim specific, aceste perioade sunt totalizate conform unui
regim general de asigurare.
(3) Măsura în care perioadele de asigurare sunt luate în considerare este stabilită conform legislaţiei părţii
contractante pe teritoriul căreia au fost realizate aceste perioade de asigurare.
(4) În cazul existenţei dreptului la prestaţii conform legislaţiei unei părţi contractante, fără aplicarea paragrafelor
(1) şi (2), prestaţia este stabilită de către instituţia competentă a acestei părţi contractante exclusiv conform
legislaţiei pe care aceasta o aplică, pe baza perioadelor de asigurare luate în considerare.

O zi frumoasa tuturor:))
Asa este, suna extrem de clar! :)) Din acest motiv scriam in primul meu mesaj despre CNPAS: printr-o serie de adrese interne au reglementat procedura de lucru, sa stie si cel de la "Pensii internationale" ce Dumnezeu trebuie sa faca!

Haideti sa va spun ce inteleg eu din art. 20.
Prin alin. (1) au interzis luarea in calcul, pentru pensie, a stagiilor care se suprapun.
Alin. (2) vorbeste despre posibilitatea acordarii prestatiilor aferente dreptului (de pensie) numai daca cei care le solicita au lucrat in regim corespondent sau intr-o profesie similara in tara in care solicita acordarea dreptului de pensie. Prietenii dvs. sunt medici iar legislatia noastra are prevederi speciale in privinta medicilor (Legea nr. 95/2006).

Alin. (3) este destul de clar: pentru fiecare stagiu realizat se aplica legislatia statului pe teritoriul caruia au fost realizate stagiile. Nu inteleg ce este cu "masura", dar, ma rog, nu pot sa le inteleg pe toate! :"> In opinia mea ar fi trebuit sa scrie ca se recunosc reciproc stagiile de cotizare realizate, conform legislatiei aplicabile statului pe teritoriul caruia au fost realizate.

Eei, ce-o fi vrut sa spuna legiuitorul in alin. (4)? Probabil ca, daca nu ma lovesc de situatiile reglementate prin alin. (1) si (2), respectiv stagii (perioade) suprapuse sau profesii cu regim special, calculez pensia "pe baza perioadelor de asigurare luate in considerare". Prin alin. (4) legiuitorul a instituit regula.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea