Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata chiriei, reziliere contract, evacuare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata chiriei, reziliere contract, evacuare

am o speta...daca unui chirias i se reziliaza contractul de inchiriere al unei locuinte inchiriata de la stat respectiv Consiliul local, reziliere pentru neplata chiriei, iar pana la pronuntarea instantei pentru evacuare chiriasul ocupa in continuare locuinta.... intrebarea este daca acel chirias mai datoreaza chirie....nemaiavand contract de inchiriere. Multumesc #-o
Se poate face o noua actiune pt acei bani, se cere contravaloarea lipsei de folosinta.
Nu am inteles !

Cornel Vasile, Consilier juridic
MA INTERESA DACA EU...NOI CA PROPRIETARI MAI DEBITAM CHIRIE LA PERSOANA CARE LOCUIESTE EFECTIV IN LOCUINTA FARA CONTRACT SI ESTE IN CURS DE EVACUARE. Legea Codul Civil ...spune ca se datoreaza chiria prevazuta in contract pana la data eliberarii efective a locuintei. Insa....care contract? acesta fiind reziliat din motive de neplata.
angi2011, utilizator
eliberarii efective...scuze
Nu mai scrieti cu majuscule si nu mao postati mesaje consecutive, folositi butonul " editeaza "

Care proprietari, reprezentati statul ?
In actiunea de evacuare puteati pretinde si suma ce v-o datoreaza.