Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... custodia unui minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

custodia unui minor

daca in spania mi se da sentinta ca am ¨patria potestad¨¨in romania este recunoscuta??nici nu stiu cum sa ma explic eu vreau drepturile asupra copilului meu minor pentru ca tatal decand ma batut si a fugit din spania si sa intors dupa 1 an si 7 luni ca vrea sa vada copilu ,judecatorul a dat sentinta ca poate sa vada copilu 2 ore intrun loc supravegheat de 2 ori pe luna!si o pensie alimentara !el sa prezentat doar o data in acel loc sa vada copilu si din nou a disparut !au trecut 6 luni si nu stiu nimic de el!eu vreau sa lupt sa iau drepturile ca nu este acest un tata!nu am acte la copil nu pot sa fac nimic daca el nu semneaza.el nu se poate apropia de mine pentru ca exista un ordin de restrictie si nu se poate comunica su se poate apropia de mine sub nici o forma!mie im i este foarte frica de el.acum vreau sa stiu daca aici im i ofera judecatoru ¨patria potestad¨ce trebuie sa fac in romania!este recunoscuta c a un ordin judecatoresc sau ce trebuie sa fac ??va multumesc foarte mult daca as primi niste raspunsuri
sunt tata si va pot raspunde ca acest copil nu este doar al dumneavoastra, in aceeasi masura este si copilul tatalui sau; nu ii puteti lua sub nici o forma copilului dreptul de a avea parinti (tata si mama)
sunt jurist si raspunsul meu este acelasi; in plus: atat cat va sta in putinta aveti grija de copil si nu il excludeti pe tata din viata copilului, in orice caz nici o instanta nu va face acest lucru...decaderea drin drepturi parintesti este un lucru grav si greu se poate ajunge in aceasta situatie
Puteti cere in instanta recunoasterea unei hotarari obtinute in strainatate. Inteleg ca in Spania ati obtinut sa exercitati singura autoritatea parinteasca.

ettorebariton a scris:

sunt tata si va pot raspunde ca acest copil nu este doar al dumneavoastra, in aceeasi masura este si copilul tatalui sau; nu ii puteti lua sub nici o forma copilului dreptul de a avea parinti (tata si mama)
sunt jurist si raspunsul meu este acelasi; in plus: atat cat va sta in putinta aveti grija de copil si nu il excludeti pe tata din viata copilului, in orice caz nici o instanta nu va face acest lucru...decaderea drin drepturi parintesti este un lucru grav si greu se poate ajunge in aceasta situatie

buna seara .. domnule jurist sunt in aceeasi situatie ... si normal ar fi daca copilul este al ambilor parinti , atunci sa se ocupe sau sa contribuie amandoi la cresterea si educarea lui..

copilul meu ultima data si`a vazut tatal in august 2013 si de atunci nici macar nu a mai intrebat de copil dar mai ales sa il mai si vada ..iar pensia alimentara nu a mai trimis din februarie 2014 ..desi stiu sigur ca munceste fara carte de munca ..
si imi rade in nas si imi spune sa merg la politie sau sa`l dau in judecata ca oricum nu rezolv nimic pt ca nu are nimic pe numele lui .. pt ca nu stiu de cine sunt facute legile la noi in tara ..si spune ca nu este rea vointa dar daca saracu nu munceste de unde sa plateasca pensia alimentara pt copil ... legea ar trebui sa fie facuta si gandita de oameni competenti.. si indifferent ca un parinte munceste sau nu ..sa fie fortat sa`si achite obligatiile fata de copil...iar daca nu vrea ..atunci sa renunte la drepturile parintesti.. sau sa fie amendat..condamnat sau eu stiu ce alte masuri sa se ia ..si atunci cu siguranta nu ar mai fi asa multe pers in aceeasi situatie ca si a mea sau a celei care a scris aceasta postare ... am vrut sa plec in vacanta cu copilul in grecia ..si nu am putut pt ca el nu a vrut sa`mi dea procura ... si atunci despre ce drepturi vb dv ?