Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... bonuri de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

bonuri de masa

exista bugetari care primesc bonuri de masa si bugetari care nu primesc aceste bonuri. de ce ? nu toti sunt platiti de la buget ? care este legea care reglementeaza acest caz ?
LEGE nr. 142 din 9 iulie 1998, privind acordarea tichetelor de masa.

Aceasta lege prevede ca salariatii pot primi tichete de masa. -
Astfel ca acordarea de tichete de masa nu reprezinta o obligatie pentru angajator ci are un caracter optional, facultativ, decisiva fiind capacitatea de a suporta finaciar , in limitele bugetului, o asemenea cheltuiala.

ART. 1
(1) Salariaţii din cadrul societăţilor comerciale, regiilor autonome şi
din sectorul bugetar, precum şi din cadrul unităţilor cooperatiste şi al
celorlalte persoane juridice sau fizice care încadrează personal prin
încheierea unui contract individual de munca, denumite în continuare
angajator, pot primi o alocatie individuală de hrana, acordată sub forma
tichetelor de masa, suportată integral pe costuri de angajator.
(2) Tichetele de masa se acorda în limita prevederilor bugetului de
stat sau, după caz, ale bugetelor locale, pentru unităţile din sectorul
bugetar, şi în limita bugetelor de venituri şi cheltuieli aprobate,
potrivit legii, pentru celelalte categorii de angajatori.

Edbah, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
mancipri a scris:

exista bugetari care primesc bonuri de masa si bugetari care nu primesc aceste bonuri. de ce ? nu toti sunt platiti de la buget ? care este legea care reglementeaza acest caz ?

OUG nr. 226/2008 privind unele masuri financiar-bugetare, art. 8 :
Institutiile publice centrale si locale, asa cum sunt definite prin Legea nr. 500/2002 privind finantele publice, cu modificarile ulterioare, si prin Legea nr. 273/2006 privind finantele publice locale, cu modificarile si completarile ulterioare, indiferent de sistemul de finantare si de subordonare, inclusiv activitatile finantate integral din venituri proprii, infiintate pe langa institutiile publice, cu exceptia institutiilor finantate integral din venituri proprii, nu acorda tichete de masa in anul 2009 personalului din cadrul acestora.