Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Termen constituire garantie buna conduita
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Termen constituire garantie buna conduita

Buna Ziua,
Am contestat o solutie de respingere a unei oferte. Odata ajunsa contestatia la Comisia de Solutionare, aceasta ne solicita sa depunem dovada constituirii garantiei de buna conduita in termen de 3 zile. Eu vreau sa achit aceata garantie in acest termen de 3 zile, dupa depunerea contestatiei. Va fi considerata valabila aceasta garantie sau contestatia va fi respinsa?
Va multumesc
ART. 271^1 din OUG 34/2006
  (1) În scopul de a proteja autoritatea contractantă de riscul unui eventual comportament necorespunzător, contestatorul are obligaţia de a constitui garanţia de bună conduită pentru întreaga perioadă cuprinsă între data depunerii contestaţiei/cererii/plângerii şi data rămânerii definitive a deciziei Consiliului/hotărârii instanţei de judecată de soluţionare a acesteia.
  (2) Contestaţia/Cererea/Plângerea va fi respinsă în cazul în care contestatorul nu prezintă dovada constituirii garanţiei prevăzute la alin. (1).
  (3) Garanţia de bună conduită se constituie prin virament bancar sau printr-un instrument de garantare emis în condiţiile legii de o societate bancară ori de o societate de asigurări şi se depune în original la sediul autorităţii contractante şi în copie la Consiliu sau la instanţa de judecată, odată cu depunerea contestaţiei/cererii/plângerii.
  (5) Garanţia de bună conduită trebuie să aibă o perioadă de valabilitate de cel puţin 90 de zile, să fie irevocabilă şi să prevadă plata necondiţionată la prima cerere a autorităţii contractante, în măsura în care contestaţia/cererea/plângerea va fi respinsă.

In concluzie, daca nu ati constituit garantia de buna conduita pana cel tarziu in data de depunere a contestatiei, atunci ea va fi respinsa.
Mai exista sansa sa va aflati inca in termenul de depunere a contestatiilor si atunci o puteti redepune. Daca acest termen a expirat, degeaba o mai constituiti.
Termenul de 3 zile dat de CNSC se refera la termenul de prezentare a dovezii, nu de depunere a garantiei.
Decizia CCR nr. 5/2015 a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 188 din 19 martie 2015 si prevede ca dispozitiile art. 271^2 alin. (1) si (2) din OUG nr. 34/2006 privind atribuirea contractelor de achizitie publica, a contractelor de concesiune de lucrari publice si a contractelor de concesiune de servicii sunt neconstitutionale.

Aici tot articolul
www.avocatnet.ro/content/art...

Insa va inceta in a produce efectele juridice la 45 de zile de la publicarea deciziei Curtii Constitutionale :)