avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conventie civila de prestari servicii - obligatii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conventie civila de prestari servicii - obligatii fiscale

Buna ziua!

As dori sa va adresez 2 intrebari legate de calitatea de administrator al unei asociatii de proprietari:
1) Este legala forma de remunerare a administratorului in baza unei conventii civile de prestari servicii?
2) Ce obligatii fiscale au angajatorul si angajatul in urma unei conventii civile de prestari servicii, in conditiile in care angajatul realizeaza si alt venit, din salariu cu carte de munca?
Ultima modificare: Miercuri, 25 Martie 2015
mr_bachus, utilizator
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 20:27, 25 Martie 2015
Administratorul nu poate fi angajat decat cu contract de munca, nu cu conventie civila.
Nu are importanta ca mai are si alt loc de munca.

Se completeaza lunar Declaratia 112 pentru ANAF si se plateste:
- impozit pe salarii (cod 602)
- CAS angajat si angajator;
- CASS (sanatate) amgajat si angajator;
- somaj angajat si angajator
.... si mai sunt niste fonduri pentru concedii, accidente de munca etc. Astea apar automat in declaratie si le vedeti in centralizator si de valoare foarte mica.

Contractul de munca se declara si se completeaza Revisalul la ITM - online.

Daca administratorul este PFA, atunci se poate angaja cu contract de prestari servicii, dar numai daca PFA-ul are ca obiect de activitate principal administrarea imobile.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Martie 2015
elga50, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii de plata si declaratii pt presedinte as proprietari -pensionar marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Buna seara. 1.Pt.un presedinte al as.de proprietari -pensionar,incadrat pe baza unei conventii civile de 100 ron pe luna-brut, ce obligatii trebuie ... (vezi toată discuția)
Declaratia 112 sectiunea c marryradu marryradu Am depus declaratia 112 pe sectiunea c eu administratorul femeia de servici si presedintele toti pe conventii civile si imi da urm eroare: E: asigurat (3) ... (vezi toată discuția)
Administrator asociatie de proprietari elenajijie elenajijie Buna ziua, Tatal meu tocmai a preluat functia de administrator la un bloc cu 2 etaje, fara a avea vreo calificare sau pregatire de specialitate, de la o ... (vezi toată discuția)