Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,
Concediul fara plata se opereaza in Revisal? Angajatorul trebuie sa emita decizie de suspendare a CIM? Concediul fara plata este luat de angajat pentru motive personale.

Multumesc!
Codul Muncii - Art. 54: Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.
Eu inteleg ca suspendarea contractului este la latitudinea angajoatorului. Nu concediul fara plata se opereaza in Revisal ci suspendarea contractului ca urmare a acestui concediu. Deci daca nu se suspenda contractul nu se opereaza nimic in Revisal.
florenta_22 a scris:

... Angajatorul trebuie sa emita decizie de suspendare a CIM? ..

In practica uzitata, angajatorul emite o decizie de suspendare a c.i.m.