avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS, CASS Dividende - Noul Cod Fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS, CASS Dividende - Noul Cod Fiscal

Noul cod fiscal prevede eliminarea impozitului pe dividende.

Am insa cateva nelamuriri:

1. Va trebui platit CASS pe dividende, chiar si daca persoana respectiva este si angajat in acelasi timp?

Citatul de mai jos nu mentioneaza explicit "dividende".

"Se elimină excepţia prin care se stabileşte că persoanele fizice care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală, investiţii, precum și din alte surse, nu datorează contribuţie pentru aceste venituri dacă mai realizează şi venituri din salarii, pensii sau venituri din activități independente."

2. Va trebui platit CAS pe dividende, chiar si daca persoana respectiva este si angajat in acelasi timp?

Deci, care dintre urmatoarele 3 este corect:

a) Trebuie platit doar CASS
b) CASS + CAS
c) Nimic




Cel mai recent răspuns: robert1958 , utilizator 16:27, 26 Martie 2015
Parerea mea ca varianta finala va fi b,dar plafonat la 5 salarii medii brute.
Dividendele in codul fiscal sunt definite ca si investitii.
Ultima modificare: Joi, 26 Martie 2015
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
simonaoprica a scris:

Parerea mea ca varianta b,dar plafonat la 5 salarii medii brute.


Citatul din postul meu anterior este din articolul: [ link extern ]

Acolo apare la sectiunea "Contribuția de asigurări sociale de sănătate" (deci CASS)

Mai sus, la sectiunea "Contribuţii sociale obligatorii" (deci CAS) scrie urmatorul:

"Se elimină excepţia care stabileşte că persoanele fizice care realizează venituri din desfăşurarea activităţilor independente nu datorează contribuţie pentru aceste venituri dacă mai realizează şi venituri din salarii."

Este de remarcat aici ca se refera doar la venituri din activitati independente. Mai sus la CASS pe langa venituri din activitati independente mai mentiona si investitii, proprietate intelectuala, etc.

Deci, de aceea m-am gandit ca probabil este varianta a) adica trebuie platit CASS plafonat la 5 salarii medii brute dar nu si CAS.
Ultima modificare: Joi, 26 Martie 2015
Apc23, utilizator
Vom vedea la final dupa dezbatere.Din practica am invatat ca doar varianta finala conteaza,restul e pierdere de vreme.
Din proiect Cod Fiscal in forma publicata de MF studiind art.154 si art.136 rezulta clar raspuns final a).
Interesant va fi cum se va percepe cass asupra veniturilor din dividende acestea fiind neimpozabile si nu scutite , deci nu vor apare in D205 .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributia la sanatate la veniturile din investitii byte00 byte00 Buna ziua, Interesante sunt precizarile din noul cod fiscal si la fel de ambigue ca si in vechiul cod fiscal. In privinta contributiei de asigurari sociale ... (vezi toată discuția)
Cass pe dividende rbtm rbtm In decembrie 2017 am incasat dividende. Tot timpul, am fost angajata, cu carte de munca. Prin urmare, nu am platit CASS pentru dividende. Acum am primit o ... (vezi toată discuția)
Contributia cas si cass se calculeaza la venit brut sau net? eupopescu eupopescu Buna seara! Pe internet sunt articole contradictorii. 1. Contributia CAS si CASS pe 2023 se calculeaza tinand cont de venitul brut, sau de net? 2. ... (vezi toată discuția)