Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS, CASS Dividende - Noul Cod Fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS, CASS Dividende - Noul Cod Fiscal

Noul cod fiscal prevede eliminarea impozitului pe dividende.

Am insa cateva nelamuriri:

1. Va trebui platit CASS pe dividende, chiar si daca persoana respectiva este si angajat in acelasi timp?

Citatul de mai jos nu mentioneaza explicit "dividende".

"Se elimină excepţia prin care se stabileşte că persoanele fizice care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală, investiţii, precum și din alte surse, nu datorează contribuţie pentru aceste venituri dacă mai realizează şi venituri din salarii, pensii sau venituri din activități independente."

2. Va trebui platit CAS pe dividende, chiar si daca persoana respectiva este si angajat in acelasi timp?

Deci, care dintre urmatoarele 3 este corect:

a) Trebuie platit doar CASS
b) CASS + CAS
c) Nimic

Parerea mea ca varianta finala va fi b,dar plafonat la 5 salarii medii brute.
Dividendele in codul fiscal sunt definite ca si investitii.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
simonaoprica a scris:

Parerea mea ca varianta b,dar plafonat la 5 salarii medii brute.

Citatul din postul meu anterior este din articolul: [ link extern ]

Acolo apare la sectiunea "Contribuția de asigurări sociale de sănătate" (deci CASS)

Mai sus, la sectiunea "Contribuţii sociale obligatorii" (deci CAS) scrie urmatorul:

"Se elimină excepţia care stabileşte că persoanele fizice care realizează venituri din desfăşurarea activităţilor independente nu datorează contribuţie pentru aceste venituri dacă mai realizează şi venituri din salarii."

Este de remarcat aici ca se refera doar la venituri din activitati independente. Mai sus la CASS pe langa venituri din activitati independente mai mentiona si investitii, proprietate intelectuala, etc.

Deci, de aceea m-am gandit ca probabil este varianta a) adica trebuie platit CASS plafonat la 5 salarii medii brute dar nu si CAS.
Apc23, utilizator
Vom vedea la final dupa dezbatere.Din practica am invatat ca doar varianta finala conteaza,restul e pierdere de vreme.
Din proiect Cod Fiscal in forma publicata de MF studiind art.154 si art.136 rezulta clar raspuns final a).
Interesant va fi cum se va percepe cass asupra veniturilor din dividende acestea fiind neimpozabile si nu scutite , deci nu vor apare in D205 .