Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Licenta de teansport pt autoutilitara de 3.5t
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Licenta de teansport pt autoutilitara de 3.5t

Buna seara va supun atentiei urmatorul aspect: detin o platforma de tractari auto de 3.5t,imn in ro,pe persoana fizica,detin pfa cu codurile caen respective,am mers la ARR si ISCTR si am intrebat ce trebuie sa fac pt a fi in legalitate si a nu avea probleme pe drum,in fine,am fost indrumat catre o scoala de manager de transport,am luat examenul,am platit asigurare de risc,am completat formularele pt licenta de transport si copie conforma,am achitat toate taxele de licentire(1070 ron),am depus dosarul pt licenta la ARR si a ramas sa ridic licenta in termenul legal.Acum vine surpriza am fost la ARR si mi s-a spus ca nu au normele de aplicare pt 3,5 t si ca sa merg asa,dar nu pot sa atasez remorca ca depasesc 3,5 t si atunci imi trebuie licenta,le-am spus ca deocamdata nu am remorca proprietate .Masina are tractabil 2t omologat RAR,am facut si scoala de soferi pt categoria BE,mi s-a spus ca trebuie sa imi cumpar remorca sau sa inchiriez una pt a primi LICENTA .Poate cineva sa ma lumineze si pe mine sau sa ma invete ce sa fac,va spun sincer ca.....nu mai stiu ce sa fac#-o:sorry::)
salut
eu astazi am fost la ARR si am ridicat licenta pentru auto avariate sau defecte.la fel detin o autoplatforma de 3.5 tone fara remorca.nu am avut nici o problema si mi-a eliberat licenta in 2 ore

acte : copie atestat MT
cazier judiciar firma
cazier judiciar MT
copie certificat firma
dovada sediului firmei
carte auto + talon cu itp valabil
contract service autorizat RAR
cereri care se iau de la ARR

taxe 706 licenta+ 64 copie +41 asistenta =811 prin virament la posta
marianned, utilizator