Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... finantare nerambursabila
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

finantare nerambursabila

Parca era vorba sa se acorde pentru deschiderea de gradinite particulare?!
Informatii privind utilizarea fondurilor europene in Romania (inclusiv anunturi de deschidere a liniilor de finantare) in toate domeniile puteti obtine de pe urmatoarele SITE-uri:
• www.euractiv.ro – cea mai respectata sursa de informatie europeana. Va recomandam in primul rand sectiunea "Finantare UE"
• www.hotnews.ro - publicatie electronica on-line. Va recomandam sectiunea "euROfonduri"
Informatii si documente referitoare la utilizarea Fondurilor Structurale si de Coeziune in Romania:
• www.fonduri-structurale.ro - site ce ofera informatii relevante si de ultima ora in ceea ce priveste stadiul pregatirii de catre autoritatile romane a documentelor programatice de gestionare a fondurilor structurale
• www.fonduri-ue.ro - site al Ministerului Economiei si Finantelor, Autoritatea pentru Coordonarea Instrumentelor Structurale
• www.fseromania.ro - site dedicat utilizarii Fondului Social European in Romania. Ofera informatii legate de Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane si Programul Operational Dezvoltarea Capacitatii Administrative
• www.mfinante.ro si www.minind.ro - site-urile Ministerului Economiei si Finantelor, coordonatorul national al utilizarii Fondurilor Structurale si de Coeziune in Romania si Autoritate de Management pentru Programul Operational Sectorial Cresterea Competitivitatii Economice si pentru Programul Operational Asistenta Tehnica
• www.mdlpl.ro - site-ul Ministerului Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Locuintelor, Autoritate de Management pentru Programul Operational Regional
• www.mmssf.ro - site-ul Ministerului Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse, Autoritate de Management pentru Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane
[ link extern ]
• www.mmediu.ro - site-ul Ministerului Mediului si Dezvoltarii Durabile, Autoritate de Management pentru Programul Operational Sectorial de Mediu
• www.mt.ro - site-ul Ministerului Transporturilor, Autoritate de Management pentru Programul Operational Sectorial de Transport
Informatii si documente referitoare la utilizarea fondurilor pentru agricultura si dezvoltare rurala in Romania (inclusiv plati directe pentru fermieri):
• www.mapam.ro - site-ul Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale
• www.apdrp.ro – site-ul Agentiei de Plati pentru Dezvoltare Rurala si Pescuit
• www.apia.org.ro – site-ul Agentiei de Plati si Interventie pentru Agricultura
Informatii si documente referitoare la procedurile si regulile de utilizare a fondurilor europene in Romania
• www.anrmap.ro - site-ul Autoritatii Nationale pentru Reglementarea si Monitorizarea Achizitiilor Publice.
Domeniile de activitatea care se beneficiaza de finantari nerambursabile sunt multe. Ele sunt cuprinse intr-un numar mare de reglementari care difera de la program de finantare la program de finantare , inclusiv din punct de vedere al eligibilitatii solicitantului, locului de implementare, al tipului beneficiarului, al valorii proiectului, al istoricului firmei, al cheltuielilor concrete ce se doresc a fi facute, dar si al cheltuielilor neeligibile pe cazuri concrete.
Sunt si eu de acord ca intrebarile sa se axeze pe idei de afaceri.
Mai jos se poate consulta: POS DRU - Programul Operational Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane, unde cred ca se incadreaza solicitarea dvs cu gradinita
Fonduri structurale 2009 - Ghid complet
Obiectivul general
Obiectivul general il constituie dezvoltarea capitalului uman si cresterea competitivitatii, prin corelarea educatiei si invatarii pe tot parcursul vietii cu piata muncii si asigurarea de oportunitati sporite pentru participarea viitoare pe o piata a muncii moderna, flexibila si inclusiva a 1.650.000 de persoane.
Obiective specifice
- Promovarea educatiei si formarii initiale si continue de calitate, inclusiv educatia superioara si cercetarea;
- Promovarea culturii antreprenoriale si cresterea calitatii si productivitatii muncii;
- Facilitarea insertiei tinerilor pe piata muncii;
- Dezvoltarea unei piete a muncii moderne, flexibile si inclusive;
- Promovarea insertiei/reinsertiei pe piata muncii a persoanelor inactive, inclusiv din zonele rurale;
- Imbunatatirea serviciilor publice de ocupare;
- Facilitarea accesului grupurilor vulnerabile la educatie si pe piata muncii.
Bugetul total
2009 - 452.584.803 Euro
2010 - 538.429.514 Euro
2011 - 595.593.519 Euro
2012 - 666.545.305 Euro
2013 - 679.876.212 Euro

Total 5.904.305.634 Euro
Axe prioritare
Axa prioritara 1: Educatia si formarea profesionala in sprijinul cresterii economice si dezvoltarii societatii bazate pe cunoastere
Domeniu major de interventie 1 - Acces la educatie si formare profesionala initiala de calitate
"Educatie mai buna pentru toti"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Scoala pentru toti"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.
Domeniu major de interventie 2 - Calitate in invatamantul superior
"Universitate pentru viitor"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Universitate pentru piata muncii"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.
Domeniu major de interventie 3 - Dezvoltarea resurselor umane din educatie si formare
"Profesionisti in educatie si formare"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Cariera in educatie si formare"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.
Domeniu major de interventie 4 - Calitate in formare profesionala continua
"Calificari europene"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Parteneri in formare continua"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.
Domeniu major de interventie 5 - Programe doctorale si postdoctorale in sprijinul cercetarii
"Programe doctorale mai bune"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Axa prioritara 2: Corelarea invatarii pe tot parcursul vietii cu piata muncii
Domeniu major de interventie 1 - Tranzitia de la scoala la viata activa
"Invata o meserie"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Invata pentru cariera ta!"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.
Domeniu major de interventie 2 - Prevenirea si corectarea parasirii timpurii a scolii
"A doua sansa in educatie"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Nu abandona scoala!"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.
Domeniu major de interventie 3 - Acces si participare la formare profesionala continua
"Calificarea - o sansa pentru viitor!"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Continua sa te califici!"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Axa prioritara 3: Cresterea adaptabilitatii lucratorilor si a intreprinderilor
Domeniu major de interventie 1 - Promovarea culturii antreprenoriale
"Antreprenoriatul, o alternativa de cariera"
Regiunea Bucuresti-Ilfov
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Centru
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Nord-Est
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Nord-Vest
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Sud-Est
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Sud Muntenia
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Sud-Vest
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Vest
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Domeniu major de interventie 2 - Formare si sprijin pentru intreprinderi si angajati pentru promovarea adaptabilitatii
"Competente pentru competitivitate"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Adaptabilitate si flexibilitate"
Regiunea Bucuresti-Ilfov
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Centru
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Nord-Vest
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Sud-Vest
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Sud Muntenia
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Sud-Est
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Nord-Est
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Domeniu major de interventie 3 - Dezvoltarea parteneriatelor si incurajarea initiativelor pentru partenerii sociali si societatea civila
"Actionam impreuna"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Parteneriat pentru ocupare"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Axa prioritara 4: Modernizarea Serviciului Public de Ocupare
Domeniu major de interventie 1 - Intarirea capacitatii SPO de furnizare a serviciilor de ocupare
"Calitate in serviciile de ocupare"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Servicii de ocupare eficiente"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.
Domeniu major de interventie 2 - Formarea personalului propriu SPO
"Profesionisti in piata muncii"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Specialisti in ocupare"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Axa prioritara 5: Promovarea masurilor active de ocupare
Domeniu major de interventie 1 - Dezvoltarea si implementarea masurilor active de ocupare
"Integrare pe piata muncii"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Fii activ pe piata muncii!"
Regiunea Centru
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Vest
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Sud-Vest
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Nord-Vest
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Sud Muntenia
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Nord-Est
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Regiunea Sud-Est
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Domeniu major de interventie 2 - Promovarea sustenabilitatii pe termen lung a zonelor rurale in ceea ce priveste dezvoltarea resurselor umane si ocuparea fortei de munca.
"Mediul rural - oportunitati de ocupare"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Mediul rural - mai mult decat agricultura"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Axa prioritara 6: Promovarea incluziunii sociale
Domeniu major de interventie 1 - Dezvoltarea economiei sociale
"Pentru o viata mai buna"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Economie sociala si solidaritate"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.
Domeniu major de interventie 2 - Imbunatatirea accesului si participarii grupurilor vulnerabile pe piata muncii
"Impreuna pe piata muncii"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.
Domeniu major de interventie 3: Promovarea oportunitatilor egale pe piata muncii
"Sanse egale si respect"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.
Domeniu major de interventie 4 - Initiative trans-nationale pentru o piata inclusiva a muncii
"Parteneriat transnational"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

"Schimb de bune practici"
Termenul de depunere a cererilor de finantare a expirat.

Axa prioritara 7: Asistenta tehnica
Domeniu major de interventie 1 - Sprijin pentru implementarea, managementul general si evaluarea POS DRU
Domeniu major de interventie 2 - Sprijin pentru promovare si comunicare POS DRU
Institutii implicate
1. Autoritatea de Management: Ministerului Muncii, Familiei si Egalitatii de Sanse
Adresa: Str. Calea Plevnei, nr. 46-48, sector 1, Bucuresti
Tel:0213 - 15 02 09
Fax: 0213 - 15 02 06
E-mail: posdru@fseromania.ro
Web: www.fseromania.ro
De asemenea accesand www. fonduri structurale.ro - forum, puteti pune mai multe intrebari sau studia. Totodata puteti apala la serviciile unui consultant. Mult succes!
Buna,

S-ar putea obtine cel putni o parte din fondurile necesare infiintarii unei retele de internet pentru mai multe localitati din mediul rural? Minim 60%

Multumesc
Legat de infiintarea unei gradinite din fonduri nerambursabile.

In cazul in care doriti sa accesati fonduri europene nerambursabile pentru a infiinta o gradinita, aveti mai multe variante:
1. In cazul in care va infiintati o fundatie (ONG) ca prestator de servicii sociale si in cazul in care va focusati pe o anumita categorie sociala care ar putea avea nevoie de un astfel de serviciu (gradinita) exista posibilitatea de a accesa fonduri POR masura 3.2. Vezi detalii pe linkul: [ link extern ]

Va prezint un exemplu asemanator implementat in Luxemburg:

Diddel Famill, o a doua tinerete pentru a ingriji copiii

Luxemburg
In octombrie 1999, Lucinda, de 6 ani, a fost prima care a deschis usile caminului “Diddel Famill”. Acest centru primeste si ocroteste copiii intre 4 si 12 ani inafara orelor scolare. Locatia este stabilita in cartierul muncitoresc Dudelange. Aceasta parte a orasului a fost numita “Mica Italie” ca urmare a imigrarilor masive de italieni, veniti, la inceputul secolului, pentru a munci in fabricile siderurgice luxemburgheze. Incepand cu anii 60’, populatia de origine italiana a fost inlocuita intr-o proportie destul de mare de portughezi.

“Mica Italie” poarta amprenta declinului industrial din regiune. Investitiile in oras au fost mult diminuate. Vechile cladiri industriale au fost abandonate, mediul are de suferit si somajul a atins multi locuitori.

Proiectul “Diddel Famill” a inceput in 1997. La acea vreme, Comuna Dudelange a decis sa restaureze o cladire degradata si sa o transforme in centru social polivalent. Un grup de someri s-a ocupat cu munca de demolare si o firma privata, apeland la oameni fara loc de munca, a realizat finalizarea lucrarii. Un an mai tarziu, cladirea a devenit centru de primire si scoala maternala. 6 locuri de munca au fost create pentru a asigura ingrijirea copiilor. Doua persoane au fost angajate in urma cresterii numarului de copii de la 30 la 40. Acestia vor fi impartiti in doua grupe: 4-8 ani si 8-12 ani. Pretul pentru ingrijirea copiilor este calculat in functie de venitul parintilor.

Centrul este deschis pe toata perioada anului – cuprinzand si vacantele scolare – ceea ce intareste impactul secundar al proiectului “Diddel Famill” intr-o regiune unde incertitudinea locurilor de munca ameninta in special femeile. In concluzie, facilitatile oferite de centru permit mamelor sa-si caute un loc de munca sau sa beneficieze mai usor de formari. Centrul de primire “Diddel Famill” face parte dintr-un plan vast de dezvoltare stabilit de statul luxemburghez pentru regiunile Dudelange si Dufferange. Proiectul este cofinantat de FEDR (Fondul European pentru Dezvoltare Regionala) in cadrul programului Urban (revitalizarea zonelor urbane in criza). Acest program consta in finantari pentru reabilitarea si renovarea cladirilor vechi, in incurajarea crearii de centre sociale, in favorizarea integrarii pe piata muncii incluzand si ameliorarea calitatii vietii si a mediul urban. Implicarea locuitorilor este un element cheie pentru fiecare proiect.

Date tehnice:

Cost total: 1,033 miliarde Euro
Contributia UE: FEDR: 429 milioane Euro

Contact:
Ministère du logement
Programme Urban
6, avanue Emile Reuter
L-2942, Luxembourg
Luxembourg
Tel.: +352 478 48 19 Fax: +352 478 48 40

2. daca doriti sa infiintati o societate comerciala cu activitatea de gradinita, atunci posibilitatile se restrang si aveti variantele propuse de colegi prin POSDRU.

3. in cazul in care doriti sa infiintati o gradinita in mediul rural aveti posibilitatea de a accesa fondurile FEADR masura 3.1.2 vezi [ link extern ] .
Sunt localitati rurale aflate in proximitatea unor fabrici unde lucreaza multe persoane din mediul rural si poate fi o oportunitate sau sunt sate nealipite de orase dar la distante relativ reduse unde puteti atrage chiar clienti din oras.

Oricum este o decizie pe care este bine sa o fundamentati in mod serios pentru ca fondurile nerambursabile atrase intradevar va ajuta sa puneti pe roate afacerea, dar nu va asigura capitalul de lucru necesar pentru a supravietui si a genera profit pe termen lung.

In cazul in care aveti intrebari suplimentare sau doriti alte informatii va stau cu placere la dispozitie.
Legat de infiintarea unei retele de internet in mediul rural

Cea mai potrivita masura este masura 3.1.2 FEADR, vezi detalii pe [ link extern ] .

Este o masura prin care sunt spijinite infiintarile de microintreprinderi in mediul rural.
Puteti atrage pana la maxim 200.000 de euro nerambursabili. Suma minima a unui proiect este 5.000 euro.
Detalii legat de criteriile de eligibilitate si cheltuielile care sunt finantate le gasiti in ghidul solicitantului pe care il puteti descarca la linkul de mai sus.

Daca aveti intrebari sau doriti informatii suplimentare va stau cu placere la dispozitie.