Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrare in posesie terenuri- eliberare titlu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrare in posesie terenuri- eliberare titlu proprietate

Buna ziua!
Bunicul meu, desi are pamant in comuna unde a locuit, primaria nu a eliberat pentru acest pamant titlul de proprietate( in perioada comunista terenurile au fost colectivizate insa exista inregistrari cu terenul fiecarui satean).
Cum se poate intra in posesia terenurilor si ce demersuri trebuie facute?
Raspunsul de la primarie a fost ca din cauza legii 165/2013,art.7 nu se poate elibera. Ar trebui mers la cadastru
Daca exista cerere de retrocedare formulata in termen si aprobata de comisia locala de fond funciar, cu pozitie validata de comisia judeteana, eliberarea titlului de proprietate se va face doar dupa finalizarea inventarierii terenurilor, efectuata conform legii 165/2013. In acest moment, din cate stiu eu, se pun in posesie doar sentintele judecatoresti.