Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbarea administratorului la asociatia de locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbarea administratorului la asociatia de locatari

Buna ziua,
Sunt presedinte la o asociatie de locatari. Administratorul acestei asociatii renunta de bunavoie la calitatea sa. In locul lui a fost numit altcineva.
Va rog sa-mi spuneti care sunt demersurile ce trebuie intreprinse si ce documente sunt necesare pentru predare -preluare de post?
Va multumesc.
La preluarea administratiei unei asociatii de proprietari este recomandabil a se intocmi un proces-verbal de predare-primire, in trei exemplare:

1 - pentru arhiva asociatia de proprietari (care se recomanda a fi pastrata de presedintele asociatiei, intrucat acesta reprezinta din punct de vedere juridic asociatia);
2 - pentru adminstratorul care preda;
3 - pentru administratorul care preia.

In procesul-verbal se vor consemna predarea si respectiv primirea urmatoarele valori si documente:
- soldul in casa;
- soldul contului disponibil mentionandu-se societatea bancara sau unitatea C.E.C.;
- soldurile fondurilor de rulment, de reparatii, special constituite;
- situatia sumelor neachitate catre furnizori;
- contributiile restante la fondurile de rulment, de reparatii, la cele special constituite;
- evidenta fondurilor de rulment, de reparatii, special constituite ;
- evidenta garantiilor existente la furnizori;
- situatia debitorilor, altii decat membrii asociatiei de locatari;
- situatia creditoriilor;
- situatia lucrarilor de reparatii sau/si intretinere aflate in executie (stadiul platilor, stadiul fizic al lucrarilor…);
- ultima lista a cotelor de intretinere afisata, inclusiv situatia incasarilor;
- se va mentiona seria, nr., data si valoarea ultimei chitante emise de vechiul administrator;
- se vor mentiona seria si nr. carnetelor de chitante achizitionate de la distribuitorii autorizaţi necompletate;
- nr. de dosare cu documente primare luate in primire, specificandu-se pe scurt la fiecare dosar: nr. de file, perioada (de la data de zz.ll.aa la data de zz.ll.aa) si ce contine (chitante, facturi, liste de intretinere, cereri de scoatere de la intretinere, state de plata, extrase de cont,…)
- registrele predate specificandu-se pe scurt denumirea acestora, nr. de file, perioada (de la data de zz.ll.aa la data de zz.ll.aa);
- stampilele predate (pe procesul verbal de predare primire in dreptul denumirii stampilei se va aplica impresiunea acesteia pe toate cele trei exemplare);
- mijloacele materiale si mijloacele fixe din inventar (acolo unde este cazul), specificându-se starea de uzura.
- ca anexa la procesul verbal de predare-primire se va intocmi situatia soldurilor elementelor de activ si pasiv care trebuie sa fie in concordanţă cu datele mentionate in procesul verbal.

In cazul in care se constata diferente in minus sau in plus acestea se vor mentiona, si dupa caz plusurile se inregistreaza ca incasari iar minusurile se vor imputa vechiului administrator, ocazie cu care i se va lua un angajament de plata in care se va preciza in mod obligatoriu termenul si modalitatea de plata (ches sau prin banca).

[ link extern ]

Proces-verbal de predare-primire a evidentei mijloacelor materiale si banesti

Incheiat azi ___________________ intre reprezentantul Comisiei de Cenzori, Presedintele si Administratorul Asociatiei de Locatari Bloc _________ de o parte si Presedintele Comisiei de Cenzori, Presedintele si Administratorul Asociatiei de Proprietari Bloc _________________ de cealalta parte.
Primii au procedat la predarea iar ceilalti la primirea urmatoarelor valori si acte reprezentand evidenta mijloacelor materiale si banesti ale Asociatiei de Locatari Bl. ________.

1. Soldul in casa: ________________ lei.
2. Soldul cont disponibil CEC sau banca: _____________________ lei.
3. Ultima lista de plata reprezentand luna: ______________________ la stadiul de incasare existent (anexa nr. ______)
4. Tabel nominal cu restantierii, sumele restante cu lunile corespunzatoare (anexa nr. ___).
5. Debitorii, altii decat membrii asociatiei locatarilor (tabel-anexa nr. _____).
6. Facturile de plata catre furnizori, nerepartizate si neachitate.
7. Acte justificative de plati pentru cheltuieli in derulare.
8. Evidenta garantiilor existente la furnizorii de servicii (anexa nr. ____).
9. Tabel nominal cu evidenta fondului de rulment (anexa nr. ____).
10. Soldul fondului de reparatii: ___________________ lei.
11. Soldul cheltuielilor administrative: ______________ lei.
12. Cheltuieli administrative neachitate: _____________ lei.
13. Soldul altor fonduri: __________________________ lei.
14. Creditorii: ________________________________________________________________
15. Mijloacele materiale existente: _______________________________________________
____________________________________________________________________________

Semnatura de predare: Semnatura de primire:

Numele si prenumele: Numele si prenumele:

(functia) (functia)

[ link extern ]

[ link extern ] /

www.avocatnet.ro/content/for...
cyan, moderator
Multumesc pentru raspunsuri, in special utilizatorului Cyan pentru detalii. Am intrat si eu pe cateva linkuri, dar am vrut si parerea unor specialisti.