avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA cu norma ...si fara
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA cu norma ...si fara

Salutare,

Am un PFA cu norma de venit, pe cod CAEN 6202 (consultanta in IT).
Vreau sa imi adaug si codul 6201 (dezvoltare software) pe acelasi PFA.
CAEN 6201 nu este incadrat la norma de venit, iar 6202 este.
Este posibil sa am 2 coduri CAEN - unul cu norma, unul fara - pe acelasi PFA?
Daca da, cum o sa inregistrez diferentiat veniturile?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Elis Ismail , Contabil 09:41, 6 Aprilie 2015
Buna ziua,
PFA-ul poate avea 2 coduri CAEN. Luati legatura cu un contabil in vederea intocmirii registrelor contabile.
dar pot fi unul cu norma, unul fara?
asta era de fapt intrebarea...
Buna ziua!
Puteti "avea" unul cu norma si unul fara, venitul fiind evidentiat conform art.49 alin. 6 din Codul fiscal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa venit real tranformat in norma venit ex_klus ex_klus Salut, In prezent sunt PFA venit real (CAEN 6201) din luna septembrie 2013. PFA-ul are si CAEN-ul pentru consultanta 6202 - norma de venit. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Ma incadrez la norma de venit sau la sistem real? RemusR09 RemusR09 Buna ziua! Am un PFA pe cod CAEN principal 6202 (consultanta IT), cod eligibil pentru norma de venit. In noiembrie 2019 am adaugat inca cateva coduri ... (vezi toată discuția)
Pfa cu norma de venit si mai multe coduri caen alexberi alexberi Sunt PFA cu norma de venit avand codurile CAEN: 6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client) 6202 - Activitati de ... (vezi toată discuția)