Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... discriminare participare la licitatie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

discriminare participare la licitatie?

La o piata administrata de o societate s-au scos la licitatie publica spatii comerciale.
Conform metodologiei caietului de sarcini, participantii trebuie sa indeplineasca mai multe conditii precum: cazier judiciar administrator, certificat de la ORC privind starea firmei, certificat de la ANAF cum ca nu are datorii, certificat de atestare fiscala privind plata impozitelor si taxelor locale, etc.
Daca la aceasta licitatie doreste sa participe un producator agricol, acesta nu poate indeplini conditiile mentionate.
1. Nu este buna metodologia?
2. Il discriminam in vreun fel pe producator?
3. Care sunt temeiurile legale pentru respingerea dosarului si a cererii pe care a depus-o, daca exista temeiuri legale?
Rog pareri care sa ne ajute la evitarea unui conflict.
pai cred ca ar fi bine ca producatorul sa obtina acele certificate in numele sau si asa poate face dovada ca este ok din punct de vedere fiscal.