Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire perioada CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire perioada CIM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Am un CIM cu perioada determinata (07.10.2014 - 07.04.2015). Am uitat sa-i fac prelungirea de perioada din timp si am verificat tocmai azi in revisal. Intrebarea mea este: ii pot incheia act aditional din data de azi, 08.04.2015 pentru prelungire perioada? Este tarziu?#-o
Prelungirea c.i.m. se va face cu data de 07.04.2015 si nu cu 08.04.2015..

Transmiterea in REVISAL se face in termen de 19 zile lucratoare de la data de 07.04.2015.
ok. Si daca eu n-am facut prelungirea in data de 07.04.2015? o mai pot face azi 08.04.2015? in REGES ok..transmit in 19 zile, aici nu am o problema ca am suficient timp
Art.17 C.mun.
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

Prin urmare, puteti incheia astazi actul aditional de prelungire a duratei c.i.m.
MULTUMESC FRUMOS!!!!