avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prelungire perioada CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prelungire perioada CIM

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns! Am un CIM cu perioada determinata (07.10.2014 - 07.04.2015). Am uitat sa-i fac prelungirea de perioada din timp si am verificat tocmai azi in revisal. Intrebarea mea este: ii pot incheia act aditional din data de azi, 08.04.2015 pentru prelungire perioada? Este tarziu?#-o
Cel mai recent răspuns: d_roxana , utilizator 17:48, 8 Aprilie 2015
Prelungirea c.i.m. se va face cu data de 07.04.2015 si nu cu 08.04.2015..

Transmiterea in REVISAL se face in termen de 19 zile lucratoare de la data de 07.04.2015.
ok. Si daca eu n-am facut prelungirea in data de 07.04.2015? o mai pot face azi 08.04.2015? in REGES ok..transmit in 19 zile, aici nu am o problema ca am suficient timp
Art.17 C.mun.
...
(5) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.
...

Prin urmare, puteti incheia astazi actul aditional de prelungire a duratei c.i.m.
MULTUMESC FRUMOS!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire contract determinat zxz19 zxz19 Buna seara daca un angajat are un contract determinat este corect daca in ultima zi a contractului sa se prelungeasca contractul (pt inlocuirea unui ... (vezi toată discuția)
Urgent - cim perioada determinata care expira duminica cioc natalia cioc natalia Buna ziua, Va rog mult de tot sa ma lamuriti in urmatoarea problema: am un cim care expira duminica, si doresc sa-i fac prelungire. Cum se opereaza in ... (vezi toată discuția)
Contract d emunca perioada determinata DATSCH2010 DATSCH2010 1.Cum se poate transforma un contract de munca pe perioada determinata de 1 an in contract cu perioada nedetminata? 2.Dupa cat timp de la semnarea ... (vezi toată discuția)