avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ambalaje - cine plateste si declara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ambalaje - cine plateste si declara

Salut
Am cateva situatii pentru care mi-ar prinde bine o parere
1. O firma importa pungi de hartie, ambalate in cutie de carton.
Cine trebuie sa declare si sa realizeze obiectivul pentru pungile de
hartie? -cel care importa sau cel care umple pungile de hartie la punctul de vanzare?
2. Nu imi este foarte clar ce inseamna ca "pune pe piata pentru prima
data? - adica vinde pentru prima data, pune pe piata nationala pentru
prima data sau?
3. O firma de catering cumpara cutii de plastic goale de la un intermediar si
le pune pe piata umplute cu mancare.......cine le declara daca spre exemplu producatorul lor este din Romania? Producatorul, intermediarul sau firma care le
umple la punctul de vanzare?
4. Daca eu ca operator, cumpar cutii de plastic, carton etc de la un intermediar trebuie sa declar ceva? sau cine trebuie?

Mersi!
Cel mai recent răspuns: IONICA VADUVA , utilizator 09:17, 24 Aprilie 2015
eu inteleg ca cel care importa ambalajele si cel care produce ambalaje.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand se incadreaza pungile ca si ambalaj de desfacere enter_stef enter_stef Conform legii 249/2015 cei ce introduc ambalaje in piata sunt obligati la o taxa de 2lei/kg. Noi producem pungi de cadou (tiparite cu imagini generice) , ... (vezi toată discuția)
Paleti lemn - ambalaj reutilizabil? ditri ditri Buna ziua! Am nevoie de ajutorul dvs pentru a lamuri situatia sistemului de declarare a deseurilor de ambalaje conform legii 249/2015. Firma la care lucrez ... (vezi toată discuția)
Declaratii afm laurastef89 laurastef89 Buna ziua, am rugamintea sa imi oferiti cateva informatii cu privire la obligativitatea declararii ambalajelor in urmatoarea situatie: Avem 2 firme: -firma ... (vezi toată discuția)