Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Ambalaje - cine plateste si declara
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Ambalaje - cine plateste si declara

Salut
Am cateva situatii pentru care mi-ar prinde bine o parere
1. O firma importa pungi de hartie, ambalate in cutie de carton.
Cine trebuie sa declare si sa realizeze obiectivul pentru pungile de
hartie? -cel care importa sau cel care umple pungile de hartie la punctul de vanzare?
2. Nu imi este foarte clar ce inseamna ca "pune pe piata pentru prima
data? - adica vinde pentru prima data, pune pe piata nationala pentru
prima data sau?
3. O firma de catering cumpara cutii de plastic goale de la un intermediar si
le pune pe piata umplute cu mancare.......cine le declara daca spre exemplu producatorul lor este din Romania? Producatorul, intermediarul sau firma care le
umple la punctul de vanzare?
4. Daca eu ca operator, cumpar cutii de plastic, carton etc de la un intermediar trebuie sa declar ceva? sau cine trebuie?

Mersi!
eu inteleg ca cel care importa ambalajele si cel care produce ambalaje.