Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut intre persoane fizice
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut intre persoane fizice

Buna seara ! Am imprumutat unei persoane o suma de bani pt. doua luni , si am facut act scris de mana , cum ca i-am dat suma x semnatura si ca a primit suma x , semnatura . Este valabil daca nu e facut la notar ?Ce am de facut daca nu-mi returneaza banii pana la data scadenta ?Banii i-am dat fara dobanda ! Astept raspuns , multumesc !
Mai am o intrebare legata de acest subiect . Imprumutatul a zis ca nu va recunoaste ca i-am dat bani , chiar daca exista actul original si a semnat ca a primit suma respectiva. Au existat situatii in instanta cand judecatorul sa admita ca banii nu s-au dat ?E posibil asa ceva ? Martori nu au existat cand i-am dat banii ! Multumesc !
vrani, utilizator
Nu conteaza alte cazuri, cum au fost ele solutionate, ci numai al dvs.
Dvs veti proba si cu martori, banuiesc ca cineva stie ca i-ati dat banii astia.

eu am dat multi bani cu chitanta de mana, dar de fiecare data am avut martor. in 3 cazuri nu mi-au returnat banii si am ajuns in instanta. toate 3 le-am castigat.
Daca nu recunoaste, se poate face expertiza grafica prin care sa se constate ca e scrisul lui. Daca n-au fost martori de fata cu siguranta este cel putin un martor indirect, caruia i-ati spus de acel imprumut. Daca expita termenul sa-l actionati in judecata, nu-l lasati sa va duca cu vorba, sa va prosteasca. Succes.
Poate aveți și o dovadă că în ziua (în zilele anterioare) întocmirii chitanței de mână, dețineați 3.000 de euro. Dacă i-ați scos dintr-un cont, cereți un extras de cont de la bancă.
Mai căutați și alte dovezi , chiar indirecte.