Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Trecerea apartamentului dobandit inaintea casatorie pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Trecerea apartamentului dobandit inaintea casatorie pe numele ambilor soti 2015

Inainte de casatorie sotul sau sotia a dobandit prin vanzare cumparare un apartament. Dupa casatorie proprietarul(sotul sau sotia) apartamentul decide ca apartamentul sa aiba ca proprietari pe ambii soti, mai explicit, daca pana acum era sotia pe actul de proprietate, aceasta doreste ca de acum inainte sa fie si sotul, dreptul de proprietate asupra imobilului sa fie impartit in mod egal.
Pana acum am aflat urmatoarele despre acest subiect si despre care nu stiu care varianta este cea mai indicata sau legala sau potrivita
-donatia
-vanzarea intre soti
-imputernicirea instantei de judecata cu o actiune in constatare solicitandu se trecerea si a celuilalt sot
-vanzarea cumpararea intre soti
daca mai e ceva ce eu nu am gasit, va rog sa ma ajutati pentru a sti cum se procedeaza
multumesc
multumesc ptr sprijin dar mai am o ultima(cred) intrebare, ce se intampla in cazul unui divort?
În prezent, conform noului Cod Civil, soții pot încheia contracte de vânzare-cumpărare între ei.

În acest sens, art. 317 din actualul Cod Civil prevede că fiecare soţ poate să încheie orice acte juridice cu celălalt soţ sau cu terţe persoane.

Astfel, legea nu mai interzice vânzarea între soţi, aceștia putând încheia între ei atât contracte de vânzare-cumpărare, cât și de schimb, donaţie, și orice alte acte de transfer al dreptului de proprietate.

Art. 317
Independenţa patrimonială a soţilor
(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, fiecare soţ poate să încheie orice acte juridice cu celălalt soţ sau cu terţe persoane.
(2) Fiecare soţ poate să facă singur, fără consimţământul celuilalt, depozite bancare, precum şi orice alte operaţiuni în legătură cu acestea.
(3) În raport cu instituţia de credit, soţul titular al contului are, chiar şi după desfacerea sau încetarea căsătoriei, dreptul de a dispune de fondurile depuse, dacă prin hotărâre judecătorească executorie nu s-a decis altfel.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
ok, dvs. spuneti ca fiecare soţ poate să încheie orice acte juridice cu celălalt soţ sau cu terţe persoane insa sotia vinde sotului 1/2 din imobil dar sotul plateste cu bani din salariu care e bun comun asa ca dupa cate imi inchipui eu ar trebui ca sotul sa aiba o donatie din partea cuiva sau o mostenire cu care sa plateasca sotiei valoarea a 1/2 din imobil. imi inchipui bine? aaa... cumva suma de bani pe care sotia o primeste de la soti se constituie bun comun? serios acum, ori am eu imaginatia prea bogata :)) sau ar fi mai bine ca instanta de judecata investita de proprietar cu o actiune in constatare va constatata cum proprietarul zice in fata instantei, dau 1/2 din imobil sotului meu! ar fi posibil?
In cazul unui divort, bunurile se vor imparti conform regimului matrimonial legal sau conventional.
multumesc ptr raspuns