Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Posibila reclamatie organ de cercetare penala pentru ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Posibila reclamatie organ de cercetare penala pentru citare neintemeiata si repetata, deci abuziva

am fost citat repetat la intervale scurte de timp de organul de cercetare penala, dupa ce la prima audiere am facut o cerere de amanare motivata de cererea care am facut-o la Baroul Vrancea pentru a-mi acorda avocat prin asistenta extrajudiciara.

Politistul desi m-a intrebat la ce termen doresc sa fiu citat data viitoare, si i-am raspuns dupa expirarea termenului legal in care Baroul Vrancea imi va raspunde, adica 30 (554/2004) +15 (51/1995) zile maxim, adica stia ca am acest drept, dar acum ma citeaza din doua in doua zile, probabil pentru a ma amenda abuziv

In justitie aceasta se numeste abuz de drept procesual, dar literatura de specialitate se refera la procese. Ce este aceasta? Abuz in serviciu?
1. politistul nu si-a respectat obligatia de a rezolva cu celeritate cazul, pentru ca a intarziat doua luni cu procedura in prealabil, sau poate procurorul e de vina, dar in nici un caz eu nu sunt de vina ca nu ma lasa sa consult dosarul si sa-mi angajez avocat fiindca e dreptul meu. Codul de procedura penala e valabil si pentru politist

2. nu mi se pare relevant intrebarii problema avocatului din oficiu. Precizez ca sunt reclamant si vreau avocat in temeiul dreptului de a fi asistat de avocat, art. 81 NCPP daca nu ma insel ca data trecuta folosind art. 93 NCPP care doar face amintire presupun de acest drept. Se vede ca nu ma pricep asa de bine la CPP

3. deocamdata prejudiciul care mi-l cauzeaza e ca ma tracaseaza si-o streseaza si pe mama mea unde trimite citatiile, in loc sa ma citeze la adresa de corespondenta aleasa, iar comportamentul politistului a fost prevazut de d-l avocat care m-a consultat mai demult, si care e fost procuror, adica are experienta cu asa ceva... Abuzul in serviciu se va fi consumat cand a autorat efectiv si ireversibil un acte de procedura prin care mi s-a incalcat dreptul la aparare, nefiind lasat sa consult dosarul si sa-mi angajez avocat, nu neaparat in ordinea asta

Cam asta e concluzia la care am ajuns, adica nu introduc plangerea penala pana nu-si consuma infractiunea, ca sa elimin posibilitatea ca d-l politist e recalcitrant si ostil din fire si interpretez eu aceasta in mod personal, ceea ce nu exclude un abuz chiar daca nu urmareste sa-mi faca rau
eusaisapte, utilizator
Consultarea dosarului se face in cursul urmaririi penale cu acordul procurorului,nu cand doriti dvs. Procurorul poate restricţiona motivat consultarea dosarului, dacă prin aceasta s-ar putea aduce atingere bunei desfăşurări a urmăririi penale, după punerea în mişcare a acţiunii penale, restricţionarea se poate dispune pentru cel mult 10 zile, asa prevede c.p.p.
Dreptul la aparare inseamna ca va puteti angaja oricand un avocat care sa va asiste/reprezinte, atata timp cat il platiti, dreptul la aparare nu presupune ca trebuie sa primiti avocat din oficiu, gratis.
Aveti dreptate, tocmai de aceea doresc sa angajez avocat, pentru ca acesta poate consulta dosarul pentru a observa respectarea drepturilor mele, fara sa compromita procesul penal.

N-am spus ca am solicitat avocat gratuit. Am solicitat asistenta extrajudiciara, care este remunerata de stat conform unui protocol dintre UNBR si Ministerul Justitiei, adica gratuitatea este doar in sensul ca nu-l remunerez eu pe avocat, ci statul.

Aveti dreptate ca in calitate de reclamant n-am dreptul la avocat gratuit adica din oficiu, dar am dreptul sa fiu asistat de avocat angajat in temeiul cererii de asistenta extrajudiciara, a carei remuneratii este deasemenea asigurata de stat
Cred ca faceti confuzie, daca e extrajudiciara cum sa va asiste in cursul unui proces?
asta m-am intrebat si eu, dar se pare ca extrajudiciar inseamna ca asistenta incepe inainte de a ajunge in tribunal, adica avocatul face chemarea in judecata sau plangerea penala prealabila si o depune in numele clientului la institutia competenta