Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns...am fost chemata in instanta pt. o mostenire din partea strabunicului din care imi revine 1/4 de pe urma tatalui decedat.Am primit o a 2 comunicare in care mi se spune ca instanta admite cerea formulata de reclamanta (matusa mea). Intrebarea mea este: ce am eu de facut mai departe pt. a mi se elibera certificatul de mostenitor?

Va multumesc anticipat!
D-lui Alberto Kurtyan

Multumesc de raspuns, insa se poate ca nici eu sa nu fi fost prea explicita...in acest proces este vorba despre un teren pe locul caruia a fost construit un bloc pe timpul lui Ceausescu, deci, nu cred ca ar trebui sa ma judec cu nimnei, pentru ca banii exprimati in actiuni am inteles, imi revin din partea statului cf legii 10.

Intrebarea mea este ce demersuri mai am de facut pt. obtinerea acelui certif. de mostenitor, avand in vedere ca eu nu stiu daca aceasta comunicare a fost cea finala sau mai urmeaza alta!

Va multumesc!
Verificati daca ati primit o sentinta civila prin care vi s-a stabilit calitatea de mostenitori si cotele ce se cuvin, iar in situatia in care a fost formulata cererea in temeiul Legii nr.10/2001 aceasta hotarare trebuie atasata la dosarul inregistrat la Comisia locala.
D-lui Meteora

Nu am primit nici o sentinta civila decat o comunicare, cum v-am mai spus prin care instanta este de acord cu acest proces intentat de matusa mea.

Mai urmeaza sa primesc aceasta sentinta si apoi sa fac o cerere personala la tribunal?