Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... In timpul concediului de crestere copil pot elibera ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

In timpul concediului de crestere copil pot elibera avize psihologice fara a fi platita ?

In timpul concediului de crestere copil pot elibera avize psihologice probono sau fara a fi platita ?
Cum as putea proceda in mod legal ?
Iar daca ar fi un control cum as putea demonsta ca pentru respectivele avize nu am incasat nimic?
1. OUG 111/2010 privind concediul si indemnziatia lunara pentru cresterea copiilor spune ca pe perioada de concediu crestere copil (CCC) puteti obtine venituri profesionale in suma de cel mult 3.000 lei pe an calendaristic.

2. Deoarece inca nu au aparut modificarile la Normele de aplicare a OUG 111/2010 nu se stie daca aceste venituri pot fi obtinute din aceeasi sursa ale caror venituri au fost luate in calculul indemnizatiei pentru CCC.

3. - De aceea va recomand sa intrebati la AJPIS, pe e-mail, sau chiar la ANPIS, pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro
- Am rugamintea sa postati si aici raspunsurile primite, poate mai ajuta si pe altii! Multumesc!

4. Daca nu veti incasa venituri din activitatea pro bono este simplu de demonstrat: nu apareti la ANAF cu venituri realizate.
pe avizul pe care il eliberez apare numele meu semnatura si data eliberarii acestea nu se iau in considerare la un control?

Va multumesc !
Pe aviz apare numele dvs. si data eliberarii dar nu veti fi inregistrata la ANAF cu venituri.
Faptul ca eliberez un aviz fara sa fiu remunerata (asadar nu tai factura) poate fi interpretata ca si "munca la negru" ?
Mentionez ca avizul este eliberat in cadrul unui cabinet individual gen PFA a carui activitate este suspendata avand in vedere ca sunt in concediu de crestere copil !

Va multumesc !
1. Puneti aceleasi intrebari mereu, sub alta forma (!?).

2. Raspunsul meu este acelasi de pana acum.

3. Daca vreti un raspuns oficial, intrebati, pe e-mail, la AJPIS sau direct la ANPIS, e e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro