Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua!
Spuneti- mi, va rog, cum sa procedez in urmatoarea speta? In februarie 2015 am nascut gemeni. Mentionez ca am lucrat si beneficiez de ICC. In anul 2013 mi-am deschis si un PFA!. Ce venituri se iau in calcul pentru stabilire ICC? Si veniturile de la Pfa( un PFA in care incasez banii de la Apia) si veniturile de unde am fost angajata? Ma incurca PFA la ICC?
Va multumesc anticipat!
1. Conform OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor in momentul in care beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) trebuie a suspendati orice activitate aducatoare de venituri profesionale impozabile.

2. - Dar tot OUG 111/2010 permite sa cumulati indemnizatia pentru CCC cu venituri profesionale in suma de cel mult 3.000 lei pe an calendaristic.
- In aceasta situatie puteti sa obtineti venituri din PFA in limita sumei de mai sus.

3. - Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete le cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- In aceste venituri intra veniturile din salarii si cele din activitatea de PFA.

4. Pentru amanunte tehnice de calcul, in cazul dvs., va recomand sa va adresati AJPIS sau ANPIS (pe e-mail, la: anps@prestatiisociale.ro