Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare la adresa gresita - care sunt consecintele?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare la adresa gresita - care sunt consecintele?

Daca instanta trimite o comunicare la o adresa la care nu mai locuiesc , care sunt consecintele ? De exemplu un apel declarat impotriva unei sentinte civile .
ContSters359348, utilizator
Formulati o cerere de comunicare a hotararii la adresa corecta
~ Conținut șters la cerere ~
da ok multumesc
Conform art.172 NCPC daca in cursul procesului una dintre parti si-a schimbat locul unde a fost citata, ea este obligata sa incunostinteze instanta,indicand locul unde va fi citata la la termenele urmatoare,precum si partea adversa prin scrisoare recomnadata.In cazul in care partea nu face aceasta incunostintare,procedura de citare pentru aceeasi instanta este valabil indeplinita la vechiul loc de citare.(art.173 NCPC.)Ca atare,daca nu ati respectat aceasta procedura si v-a fost comunicata sentinta la vechea adresa,procedura este indeplinita, termenul de apel curge de la data la care v-a fost comunicata sentinta la vechea adresa .
am priceput