Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plata nedatorata inchiriere autoturism
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plata nedatorata inchiriere autoturism

In decembrie2014 am facut o rezervare pentru inchirierea unui autoturism in Bucuresti printr-un website international specializat, costul estimat al inchirierii finnd de aprox 200$.
La sosirea in Bucuresti, la sediul firmei de inchirieri mi s-a spus ca, in afara de pretul estimat, mai trebuie sa achit circa 9$/zi reprezentand LDW (Loss Damage Waiver ) -limitare raspundere dauna
Am refuzat sa platesc intrucat nu era obligatoriu si am semnat ca inteleg sa fiu responsabil in totalitate pentru orice daune cauzate , pana la valoarea totala a autovehiculului, estimata la 82000 RON. Am semnat, de asemenea, un document in care imi asumam toate taxele si comisioanele bancare aferente platilor efectuate cu inchirierea.
Solicitandu-mi-se sa ofer o garantie ca dispun de suficiente fonduri , am prezentat un card de credit VISA emis de o unitate bancara din USA care are limita de credit 20000$.Am inmanat cardul respectiv reprezentantului firmei pentru a introduce datele in sistem si a verifica existenta fondurilor.
Ulterior, verificand contul bancar online, am constatat ca la data semnarii contractului - 30 ianuarie, fusese retrasa din cont suma de 15600 $ de catre firma din Bucuresti, reprezentand valoarea integrala a autovehiculului.
Dupa returnarea vehiculului la termenul stabilit si fara nici un fel de daune, mi s-a spus ca suma retinuta "ca depozit" va fi returnata in termen de 30 de zile. La 20 martie, contul meu a fost creditat cu suma de 14600 $ . Solicitand explicatii cu privire la diferenta, mi s-a raspuns ca firma din Romania a returnat aceeasi suma in RON - 61500 iar diferenta de 1000$ nu a putut fi explicata insa mi s-a reamintit ca am semnat ca imi asum toate taxele si comisioanele bancare aferente tranzactiei. Opinia mea este ca firma din Bucuresti a incasat o plata nedatorata - obligatia mea de plata a valorii de (pana la ) 61500 RON nu se nastea decat in cazul existentei unei daune, nicidecum la data incheierii contractului.In consecinta, toate taxele si comisioanele aferente acestei plati, nu pot fi retinute in sarcina mea.

Nu e vorba de a invata oamenii sa santajeze. Vi se pare normal sa ni se retina din cont sume care nu le datoram. In cazul meu de exemplu mi s-a pus poprire pe toate conturile fara sa fiu datoare, pentru neplata unui impozit pe garaj care nici nu exista? Nu stiu daca v-ar conveni sa va treziti ca v-au retinut 100 de lei pentru asta, la care s-au adaugat 102(!!!) lei cheltuieli bancare. Ce ati face in locul meu, daca la Finante, dupa ce tot pe timpul si banii mei am facut rost de toate actele doveditoare ca poprirea s-a pus pe nedrept si acel garaj nu ne-a apartinut nicioadata, mi s-a spus ca pot recupera doar suma incasata de Finante, respectiv 100 de lei. Nemaivorbind de faptul ca am avut si alte neplaceri din cauza asta, nu mi-am putut face la termen niste plati din cauza ca mi s-au blocta banii. Sunt multe cazuri in Romania in care oamenii nestiutori raman cu pagube doar pentru ca nu stiu sau nu au curajul sa faca demersurile prin care sa li se faca dreptate. Nu consider ca am amenintat pe nimeni, doar le-am adus la cunostinta ca in caz ca nu se rezolva pe cale ameabila nu ma voi opri acolo. Si nu a fost vorba de 1000 de $, dar sunt banii nostri munciti...Cu tot respectul!
carpro a scris:

AlbertoTurbo a scris:n
cu 1000 si ceva de usd cumparati o masina sh , va faceati treaba si apoi o lasati unui prieten , satisfactia era mai mare decat sa indurati bataia de joc (escrocheria) firmei respective

Ma speriati :) Credeam ca pe Avocatnet avem un standard al discutiei.

Ce masina putea sa cumpere de 1000$ cu asigurare RCA, CASCO, ITP, identificare RAR, rovigneta, taxa de poluare, acte de vanzare cumparare, scos fiscal, taxa la primarie / impozit? Hai sa fim seriosi. Sunt mandru ca sunt roman, dar modul in care gandim uneori ca natie ma sperie. Aud argumentul asta non-stop, zi de zi. E 29 euro o rovigneta. Ii lua 2 zile numai sa achite taxa, sa ia fiscal, cateva zile sa se duca la RAR la identificare etc. La RAR se duce cu programare deasemenea.

Plus asa cum spune si el inchirierea a fost 200 USD.

E greu cand nu citesti atent(a) sa intelegi esenta. Pentru cate zile i-a trebuit masina in tara putea sa ia una sh , platea un set de numere rosii pt o luna (150 lei) si RCA tot pt o luna . De unde atatea taxe , casco , rovignete si alte inventii care sa dea volum textului cult pe care l-ai expus ? Nu am spus niciodata ca trebuia sa ia fiscalul , sa mearga la RAR , sa se duca la primarie si sa plateasca rovinieta pentru un an in conditia in care persoana a folosit doar cateva zile masina , am spus doar ca iesea mai ieftin cu o masina pe care o folosea iar apoi o facea cadou unui prieten din tara. Doar ca ne place sa epatam cu cateva etape in inscrierea legala a unui autoturism.... Apropo , daca inchirierea a fost de doar 200 USD , de ce are paguba in cont de 1200 USD ? Ma sperie faptul ca ai drept de vot , de aia e tara asta in situatia in care e.
AlbertoTurbo a scris:

E greu cand nu citesti atent(a) sa intelegi esenta.

Întradevăr, e foarte greu când nu citești atent pentru a înțelege esența... și mai ales ceea ce semnezi. :)

Mai citiți odată tot ce s-a scris aici. Firma de închiriere nu a luat nici un ban în plus decât chiria. Tot acel comision de 1000 $ este luat de VISA, cu titlu de comision pentru folosirea acelui card, pentru acel serviciu.

Asta se întâmplă dacă nu citești atent ceea ce semnezi.

Așa cum foarte corect s-a spus aici, e păcat că ne dăm toți cu părerea fără să știm despre ce e vorba.

Chiar credeți, că în acest domeniu, ajută la ceva părerile care nu se întemeiază decât pe emoții și pe sentimente?
rianinacs a scris:

Nu e vorba de a invata oamenii sa santajeze. Vi se pare normal sa ni se retina din cont sume care nu le datoram. In cazul meu de exemplu mi s-a pus poprire pe toate conturile fara sa fiu datoare, pentru neplata unui impozit pe garaj care nici nu exista? Nu stiu daca v-ar conveni sa va treziti ca v-au retinut 100 de lei pentru asta, la care s-au adaugat 102(!!!) lei cheltuieli bancare. Ce ati face in locul meu, daca la Finante, dupa ce tot pe timpul si banii mei am facut rost de toate actele doveditoare ca poprirea s-a pus pe nedrept si acel garaj nu ne-a apartinut nicioadata, mi s-a spus ca pot recupera doar suma incasata de Finante, respectiv 100 de lei. Nemaivorbind de faptul ca am avut si alte neplaceri din cauza asta, nu mi-am putut face la termen niste plati din cauza ca mi s-au blocta banii. Sunt multe cazuri in Romania in care oamenii nestiutori raman cu pagube doar pentru ca nu stiu sau nu au curajul sa faca demersurile prin care sa li se faca dreptate. Nu consider ca am amenintat pe nimeni, doar le-am adus la cunostinta ca in caz ca nu se rezolva pe cale ameabila nu ma voi opri acolo. Si nu a fost vorba de 1000 de $, dar sunt banii nostri munciti...Cu tot respectul!

Sa recapitulam. In cazul dvs. concret aveti dreptate.

In cazul asta cu inchirierea NU aveti dreptate. Omul a semnat ca suporta el toate costurile sa i se inchirieze masina FARA ASIGURARE. In conditiile astea, firma fix asta a facut. Iar banca procesatoare i-a retinut 3% din suma ca si comision de tranzactie. E vina firmei de inchiriere? Trebuia ca firma de inchiriere sa ii dea masina cu 200$ si apoi sa ii plateasca ea comisionul cardului dansului de 1000 usd? Si sa iasa pe -800?
@ AlbertoTurbo:

Distinse domn, inainte de a ma jigni, cititi va rog povestea! Firma respectiva (nu stiu cine e si nu conteaza) i-a luat pe inchiriere 200 de USD, asa cum si dansul spune.

Procesatorul de plata in sistemul VISA i-a luat 3% din suma pre-autorizata ca taxa de tranzactionare. Nu firma de inchiriere!

Eu il inteleg perfect pe domnul Grecu ca e suparat, si eu as fi! Dar e suparat pe entitatea gresita, ca nu firma de inchiriere i-a luat banii ci procesatorul de plata! E drept ca scria pe fisa de preautorizare 3+3% (lucrand in industrie stiu ca pe toate scrie). Singura sansa a dansului este sa verifice daca nu cumva prin absurd nu scrie pe fisa de preautorizare, si daca nu scrie, poate firma va suporta acest cost ca si curtoazie.

Insa daca dvs. veniti la mine in magazin, cumparati 3 banane si platiti cu cardul, NU E OBLIGATIA MEA sa verific ce comision la plata cu cardul aveti dvs.

Nu e nici moral datoria operatorului sa verifice ce card aveti, ce tip este, ce comisioane aveti, samd. In fond, nici nu are cum un operator sa faca asta, ca sunt sute de tipuri de carduri si banci. La AMEX de exemplu este 0.5% comisionul doar daca este Bank of America. Daca este banca din Canada, este 1.7%. Si tot asa.

Noi ca operator pe piata de inchirieri auto ca sa evitam discutii si probleme de acest gen, nu inchiriem deloc fara asigurare de exemplu. Asigurarea vine standard, cu depozit returnabil de 150 euro care se retine la dauna sa acopere fransiza si reintregirea politei CASCO. Clientii care refuza asigurare, refuza serviciul.
Liliana Gradinaru, Avocat