Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediul unei firme comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediul unei firme comerciale

Buna ziua! As dori sa stiu la riscuri se expune o persoana care da voie unor alte persoane sa-si faca sediu principal pe proprietatea sa! Ce ar trebui inchiat intre aceste persoane pentru a nu se crea neplaceri? Daca se poate un raspuns mai rapid. Va multumesc anticipat!
1 an nu este durata minima pentru contractul de comodat, poti sa il faci pe ce perioada doresti. da, pentru sediu expirat trebuie sa ceri radiere din registru. nu iti poti face o societate in care esti tu, ca proprietar, asociat, pentru ca deja figureaza in registrul com. o firma cu sediul acolo. am inteles ca ar fi un subterfugiu prin care poti, intr-un apartament, sa inregistrezi doua sau mai multe societati care nu au aceeasi asociati, daca numerotezi camerele apartamentului. nu pot garanta acest lucru, insa asa circula un zvon prin registru.
Multumesc mult!