avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona

doresc un raspuns pt care va multumesc. Lucrez din 20 noiembrie 1978 si pina in prezent fara nici un concediu de boala ,doresc sa ma lamuriti cind pot intra si eu la pensie ca am abosit multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:51, 16 Ianuarie 2015
trebuie sa mentionati luna si anul nasterii.

Raspuns pentru barbat;
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima este de45%.
Pentru femeie precizati,luna si anul nasterii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie Daniel1900 Daniel1900 Buna ziua! Mam nascut in anul 1960 si as vrea sa imi spuneti ce sanse am sa ies la pensie ! Am aproximativ 30 de ani de vechime in munca! (vezi toată discuția)
Pensie anticipata nikilapa86 nikilapa86 Buna seara! As vrea sa stiu daca si cind ma pot pensiona la cerere. Lucrez din anul 1976, luna August. Am efectuat stagiul militar in anul 1977-1978. Sint ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata dumitrudiaconescu dumitrudiaconescu Am varsta de 56 ani, stagiul de cotizare de 35 ani si 11 ani grupa a 2 a. La ce data ma pot fi pensiona anticipat? Dar anticipat cu penalizare? Va multumesc. ... (vezi toată discuția)