Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand ma pot pensiona
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand ma pot pensiona

doresc un raspuns pt care va multumesc. Lucrez din 20 noiembrie 1978 si pina in prezent fara nici un concediu de boala ,doresc sa ma lamuriti cind pot intra si eu la pensie ca am abosit multumesc mult
trebuie sa mentionati luna si anul nasterii.

Raspuns pentru barbat;
Limita de varsta la 65 de ani.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat.
Penalizarea maxima este de45%.
Pentru femeie precizati,luna si anul nasterii.