Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... cedare voucher rabla 2015
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

cedare voucher rabla 2015

In cazul in care exista amenzi neplatite dar impozitele sunt achitate se poate ceda voucher-ul rabla?
Cedarea voucherului nu este conditionata de plata amenzilor,impozitelor sau a altor datorii (prieteni, rude, rate la banci, etc.);)

Cedarea dreptului de beneficiu asupra primei de casare se poate face de catre proprietarul inscris doar daca sunt indeplinite cumulativ unele conditii, precum completarea in timp util a dosarului de participare sau daca cedarea se face catre o persoana care si-a exprimat in mod neechivoc intentia de a achizitiona in nume propriu un autovehicul nou de la producatorul validat.

www.avocatnet.ro/content/art...

ORDIN Nr. 609 din 25 martie 2015
pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului de stimulare a înnoirii Parcului auto naţional

ART. 25
Cedarea dreptului de beneficiu asupra primei de casare
(1) În cadrul programului, proprietarul persoană fizică poate ceda dreptul său de beneficiu asupra primei de casare pentru efectuarea achiziţionării autovehiculului nou.
(2) Cedarea dreptului de beneficiu asupra primei de casare se face cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii:
a) completează rubrica prevăzută la pct. V.2 din nota de înscriere;
b) a completat dosarul de participare în termenul prevăzut la art. 16 alin. (6);
c) informaţiile privind proprietarul înscris şi autovehiculul uzat sunt confirmate de aplicaţia PSIPAN;
d) cedarea se face numai în favoarea unei persoane fizice care şi-a exprimat în mod neechivoc intenţia de a achiziţiona în nume propriu un autovehicul nou de la producătorul validat emitent al notei de înscriere.

[ link extern ]