Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Certificat de Identitate auto pierdut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Certificat de Identitate auto pierdut

Am plecat in data de 10.05.2015 din Romania spre Italia, in Ungaria dupa ce mi-am facut vigneta, am pus certificatul de identificare al masinii in buzunar, si ce-l mai probabil mi-a cazut pana am ajuns la masina, cert este ca l-am pierdut. #-o As vrea sa stiu daca sunt ceva modalitati sa imi fac alt certificat, fara ca sa fiu nevoit sa merg personal in Romania. Multumesc anticipat!
Pentru obtinere duplicat dupa cartea de identitate auto este necesar sa solicitati
- cerere activitate R.A.R.
- solicitare eliberare document nou -cererea se va completa olograf de catre solicitant pe propria sa raspundere, va fi semnata in prezenţa angajatului R.A.R. care efectueaza prestaţia
- act de identitate detinator sau reprezentant;
-in situatia dvs,cand nu puteti sa faceti personal solicitarea este necesar actul de reprezentare =delegatie daca detinatorul este persoana juridica sau imputernicire/procura notariala dacă detinatorul este persoana fizica
Delegatia trebuie sa identifice reprezentantul detinatorului, sa particularizeze vehiculul prin numarul sau de identificare=seria de sasiu, sa specifice prestaţia solicitata =eliberare duplicat al cartii de identitate), sa poarte numar de inregistrare si sa fie semnata si stampilata de catre emitent.
- cerere de eliberare duplicat vizata de autoritatea de inmatriculare
- exemplar Monitor Oficial cu anunţul publicat pientru pierdere original carte de identitate
Cele două cereri si formularul necesar pentru publicare in Monitorul Oficial se obtin de la sediul unei reprezentante RAR.