Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Autorizatie functionare
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Autorizatie functionare

Cine elibereaza autorizatia de functionare d.p.d.v. al SSM-ului?
Cat timp este valabila?
Inspectoratul teritorial de munca din judetul dvs.
Autorizatia este valabila atata timp cat se mentin toate aspectele declarate/ constatate la data autorizarii.
Depinde ce vreti sa autorizati. Daca e vorba de societăţile comerciale, societăţile şi companiile naţionale, grupurile de interes economic, regiile autonome şi organizaţiile cooperatiste, sucursalele înfiinţate de acestea, precum şi alte persoane juridice care se înregistrează în registrul comerţului potrivit unor acte normative speciale, autorizarea se face prin biroul unic din cadrul oficiului registrului comerţului confor prevederilor LEGE nr. 359/2004.
Daca unitatea pe care vreti sa o autorizati nu face parte din cele de mai sus, autorizarea se face prin Inspectoratul Teritorial de Munca in conformitate cu prevederile Legii 319/2006 si normele de aplicare aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari.