Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nelamurire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nelamurire

buna!azi m-am inregistrat pe forum.am o rugaminte la voi.as dori sa stiu daca locuintele de serviciu sau cele de interventie dintr-o garnizoana militara fac parte din domeniul privat al unitatilor militare din garnizoana respectiva?
puteti sa ma lamuriti va rog si daca exista un domeniu privat al MApN?

tot referitor la asta..un contract de inchiriere incheiat intr-o unitate militara(printr-un reprezentant persoana fizica) si un salariat al acestei unitati este un contract civil sau administrativ?
ContSters94625, utilizator
mihaelaiulia a scris:

as mai avea ceva daca se poate sa ma lamuriti..este corecta sintagma ''jurisdictia revine instantelor de contencios administrativ/instantelor de drept comun''? vreau sa spun ca litigiile aparute intre doua parti contractante revin instantelor de drept comun/sau de contencios...#-o

Contencios administrativ, atunci cand litigiul se iveste cu o institutie publica (orice persoana ce se simte vatamata intr-un drept al ori intr-un interes legitim de catre o autoritate publica printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri se poate adresa instantei de contencios administrativ) . Instanta de drept comun conform competentei functionale a instantelor judecatoresti este judecatoria, atat in materia civila cat si penala, judecatoria este instanta de drept comun. Daca legea nu specifica o alta instanta competenta in rezolvarea unei anumite cauze, atunci ea va reveni spre solutionare judecatoriei. Normele de drept procesual mentin pentru aceasta instanta, plenitudinea de jurisdictie in materia civila si penala. Sper ca ti-am fost de folos .Bafta!
:offtopic: Interventie moderator
# mihaelaiulia
Nu ne dorim sa postati mai multe mesaje consecutive in aceeasi discutie. Daca aveti mai multe lucruri de spus, puteti folosi functia de editare a mesajului anterior.
Incalcarea Regulamentului de postare se sanctioneaza in prima faza cu avertisment, care va fi public si se va posta de catre administrator / moderator in sectiunea de anunturi oficiale a forumului. Abaterile repetate pot duce la inchiderea contului (banare), temporara sau definitiva.