Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare concediu sarcina si lauzie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare concediu sarcina si lauzie

Am citit de curand pe pagina web, oficiala, a MEDIAFAX ca senatorii au adoptat o majorare a concediului de sarcina si lauzie de la 126 zile la 168. Daca inainte trebuia sa ramana minim 42 zile pentru lauzie, acum care va fi acest prag? Indemnizatia se calculeaza tot din salariul brut? Lucrez in invatamant si vreau sa stiu daca imi pot lua acest concediu de la 1 sept., data probabila a nasterii fiind 7-8 nov. 2009. Va multumesc anticipat
Problema si inainte era daca se cobora sub cele 42 zile dupa nastere, nu inainte. la datele expuse de dvs, nu ar trebui sa fie problema. Totusi, vedeti medicul dvs de familie/specialist cum va recomanda acest concediu.

Din cunostintele mele, nu s-a schimbat modalitatea de calcul.
Acest proiect a fost adoptat de Senat, s-a trimis la Camera deputatilor. Probabil va intra in vigoare prin octombrie...
pakos a scris:

Acest proiect a fost adoptat de Senat, s-a trimis la Camera deputatilor. Probabil va intra in vigoare prin octombrie...

Se mai stie ceva de acest proiect ?
Multumesc.
Proiectul a fost respins pe 20.10.2009 de Camera Deputatilor (camera decizionala).
[ link extern ]
Nu s-a modificat nimic.Tot 126 de zile calendaristice au ramas.