Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot sa conduc Buldoexcavator cu cat B?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot sa conduc Buldoexcavator cu cat B?

Multi sustin ca nu!! dar totusi este un utilaj de construcii si este inclus in cat TR legislatia rutiera spune clar ca pot conduce cu cat B utilajele si tractoare adica cele din cat TR, dar fara remorca! dece ne ameninta cu dosare penale daca tot ei ne baga aceste legii in cap?? Vreau sa stiu adevarul se poate conduce sau nu?
Cititi ce s-a scris anterior in discutie.
Aici gasit legislatia: [ link extern ]
Cautati singur articolul dorit.
Nu mai postati in discutii vechi.
daca am de facut o lucrare in curtea omului si duc mini excavatorul pe platforma nuimi trebuie nicio calificare,nicio inmatriculare.nimic ,atata timp cat nu merge si nu presteaza lucrari pe drumuri psi spatii publice.. gradina omului nu este ograda primariei
La transport nu este nevoie in cazul prezentat de dvs., dar cand va apucati de lucru in curtea omului, Da.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art. 3. - (1) Prezenta lege se aplică în toate sectoarele de activitate, atât publice cât şi private.
(2) Prevederile prezentei legi se aplică angajatorilor, lucrătorilor şi reprezentanţilor lucrătorilor.
Domnule Popa Gheorghe cu scuzele de rigoare am o întrebare. Dacă circul cu buldoexcavatorul pe drumul public și mă oprește poliția , ce acte îmi cere ? Tot eu vă spun. Permisul și certificatul utilajului care după caz este înmatriculat sau înregistrat. Nu mai postați afirmații că trebuie nu știu ce autorizații sau alte acte. Pentru a conduce buldoexcavatorul pe drumurile publice trebuie permis cat. TR. sau C , iar pentru exploatarea utilajului trebuie atestat mașinist cale și terasamente.

POPA GHEORGHE a scris:

La transport nu este nevoie in cazul prezentat de dvs., dar cand va apucati de lucru in curtea omului, Da.
Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare mentioneaza:
-Art. 3. - (1) Prezenta lege se aplică în toate sectoarele de activitate, atât publice cât şi private.
(2) Prevederile prezentei legi se aplică angajatorilor, lucrătorilor şi reprezentanţilor lucrătorilor.

Copiati ce am scris, dar fara sa cititi cu atentie.