Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna seara....as avea
Prima speta consta in faptul ca o persoana si-a depus dosarul de pensie, si a primit si decizia de pensionare. Problema este ca persoana respectiva nu a anuntat societatea ca a primit decizie de pensie, si in continuare isi desfasoara activitatea normal, in baza aceluiasi CIM. Este legal ? Acea persoana primeste si pensie si salariu? Nu cumva trebuia sa ii inceteze CIM, iar dupa aceea sa incheie un nou CIM cu angajatorul ?
A doua este ca o persoana a indeplinit conditiile pe pensionare conform L.263, respectiv varsta cat si stg. de cotizare, dar in continuare isi desfasoara activitatea . Nu era normal ca in conformitate cu legislatia in vigoare sa ii inceteze de drept CIM iar structura de R.U. sa o anunte? Mentionez ca persoana nu si-a depus dosar de pensie.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri....
Cu stima
1. Ati omis sa precizati despre ce fel de pensie este vorba:
- pensie pentru limita de varsta cu varsta standard de pensionare;
- pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;
- pensie anticipata;
- pensie anticipata partiala;
- etc.

2. Din Codul muncii:

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate de gradul III, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare; la data comunicarii deciziei medicale asupra capacitatii de munca in cazul invaliditatii de gradul I sau II;

3. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).
Scuzele mele..era vorba de pensie cu reducerea varstei de pensionare...oricum dv. m-ati lamurit.
Cu respect