Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensii

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca s-a modificat ceva la legea pensiilor.
Va multumesc!
1. Din 2010 si pana acum s-au facut mai multe modificari si completari la lege.

2. Spuneti ce modificari v-ar interesa.
Sunt nascuta pe 20.08.1959 si am o vechime in munca de 35 de ani 9 luni ,24 zile din care 19 ani 8 luni 23 zile in grupa II -a de munca.
Ramasa fara loc de munca ,fara nici un venit ,m-am gandit sa ies la pensie .....daca este posibil,daca nu asta este ....poate gasesc ceva de munca in ITALIA,GERMANIA.....
Va multumesc anticipat pentru raspuns....
Maria
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Limita de varsta la 57 de ani si 6 luni(20/02/2017).
Pensie anticipata(fara penalizare)la 56 de ani si 6 luni(20/02/2016).