Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Data plata amenda
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Data plata amenda

Buna ziua!
Sunt un agent economic amendat pentru neplata rovignetei. Am achitat in termen de 48 de ore jumatate din cuantumul amenzii eronat la primaria de domiciliu ( buget local) in loc de buget de stat asa cum era mentionat in procesul verbal.
In urma solicitarii mele, primaria face transferul sumei catre bugetul de stat cu data platii, considerand-o eroare materiala.
Ulterior, in urma verificarii situatiei la ANAF am constatat ca acestia nu iau in considerare data initiala a platii, ci data transferului, fiind astfel obligat sa achit amenda integral.
Care este temeiul legal in baza caruia nu mi se ia in considerare data initiala a platii?????
Multumesc!
Ca nu a fost o plata legala in contul lor in termen de 48 de ore.