Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie crestere copil in caz de somaj tehnic!!!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie crestere copil in caz de somaj tehnic!!!

Am si eu o nedumerire, poate ma puteti ajuta cu niste informatii. In luna mai 2009, am fost in somaj tehnic (75% din salariul brut), acum in iunie, am aflat ca sunt insarcinata, cred ca sarcina are doar 3-4 saptamani. Ma intereseaza pentru luna mai, care va fi "venitul net" (ca am inteles ca din media veniturilor nete pe ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului se calculeaza 85%)? Doresc sa aflu cat mai curand posibil deoarece este posibil sa ne mai trimita in somaj tehnic inca 2 luni de zile/2009 pt a beneficia de acele facilitati de a nu mai plati contributii catre stat. Si in acest caz as fi dorit sa aflu cum este mai convenabil pt mine, sa intru in somaj tehnic, sau sa intru in concediu medical de boala obisunita.
Va multumesc anticipat!
La calculul indemnizatiei pentru cresterea copilului se tine cont de veniturile realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii. Din media acestor venituri se acorda 85 % .....dar nu mai putin de 600 lei.