Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi

Ma numesc Marian si sunt in perioada de preaviz la una din unitatile grupului Boromir.Nu am putut sa cunosc ,sa citesc nicaieri Contractul colectiv de munca la nivel de societate sau de ramura pt. a putea sti daca am dreptul la salarii compensatori si cate anume .Soc.nu mi la dat ,sindicat nu exista defapt iar la Directia Munci verbal ,deci neoficial, mi s-a comunicat ca nu am sansa doar daca actionez in instanta. Cum sau unde as mai putea incerca a afla continutul acestui contract. Va multumesc..
1. Daca nu are CCM la nivel de unitate se aplica prevederile CCM la nivel de ramura sau cel la nivel national.
2. Cum vi s-a spus mai sus, la dvs. se aplica CCM ramura comert, care este mai favorabil salariatilor (asa e legea).
Gata am inteles:D...Multumesc pentru raspunsuri.
cu placere, vedeti ca mai deschis un topu de curand cu tema valabilitatii CCMUN, aveti acolo si texte de lege in acest sens.