Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Apostilare acte
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Apostilare acte

Buna ziua!
Doresc sa plec in Germania si am o intrebare cu privire la pregatirea actelor. Diploma de bacalaureat a fost eliberata in Braila, eu aflandu-ma acum in Bucuresti. Se poate pune apostila pe acest document in Bucuresti, chiar daca diploma a fost eliberata in Braila? Actele dupa ce au fost traduse si legalizate, mai au nevoie de o supralegalizare? Multumesc anticipat!
Aplicarea apostilei în România
Apostila dovedeşte că actul pe care a fost aplicat respectă cerinţele de validitate reglementate de un stat. După aplicarea apostilei actului oficial românesc de către autorităţile române competente, actul este valabil în statul solicitat fără nicio altă formalitate suplimentară.

Pe actele oficiale române se aplică apostila numai în situaţia în care actul respectiv urmează a fi folosit într-un stat care este parte la Convenţia cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, Haga, 1961.
Lista actualizată a Statelor parte la Convenţia cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, Haga, 1961 este la
[ link extern ]

În ţările cu care România a încheiat acorduri de asistenţă juridică în materie civilă, procurile sau declaraţiile întocmite de cetăţenii români sunt recunoscute direct de autorităţile române, fără îndeplinirea vreunei alte formalităţi. Totuşi, dacă actul a fost redactat într-o limbă străină, el va trebui tradus în limba română.

Documente emise în România

Conform Convenţiei e la Haga din 1961, autorităţile române competente să aplice apostila sunt: tribunalele şi prefecturile.
Prefecturile pentru documentele administrative.:
- actele de studii medii trebuie vizate de Inspectoratul Şcolar al Municipiului Bucureşti, str. Icoanei nr. 19;
- actele de studii superioare se vizează de Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Inovarii, str. Grl. Berthelot, nr. 30.

Eliberarea apostilei se realizeaza de catre institutia prefectului din judetul in care:
- titularul actului sau sotul/sotia ori o ruda pana la gradul II a acestuia are domiciliul/ultimul domiciliu, sau
- emitentul actului are sediu.