Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Inchiderea procedurii insolventei si procesul penal
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Inchiderea procedurii insolventei si procesul penal

Procedura insolventei poate fi inchisa anterior solutionarii unei cauze penale in care societatea este parte vatamata si parte civila?
In caz ca procedura se inchide si societatea este radiata, ce se intampla cu cauza penala nesolutionata?
Creditorii si actionarii isi mai pot recupera prejudiciul produs prin infractiune?
1)Credeam ca exista niste articole de lege care prevad cine si in ce termen poate face contestatia.
2)Spuneti ca ,,Dupa pronuntarea radierii firmei, nu se mai admit astfel de cereri.Se pot depune, dar se vor respinge de catre instanta "
Exemplu
Prin sentinta comerciala nr.713 din 09.06.2011 Tribunalul Buzau a dispus inchiderea procedurii insolventei debitoarei S.C. X S.R.L.Buzau, separat fiind introdusa actiune privind atragerea raspunderii fostului administrator R. S. C..
..................................................................................................
Fata de aceasta situatie, s-a admis cererea ca inteemiata, iar in baza art. 138 alin.1 lit .a si d din Legea nr. 85/2006 s-a dispus ca paratul sa fie obligat la acoperirea pasivului debitoarei.

Pronuntata de: Tribunalul Buzau - Sentinta comerciala nr. 48 din data 30.04.2012

A se vedea [ link extern ]