avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Inchiderea procedurii insolventei si procesul penal
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Inchiderea procedurii insolventei si procesul penal

Procedura insolventei poate fi inchisa anterior solutionarii unei cauze penale in care societatea este parte vatamata si parte civila?
In caz ca procedura se inchide si societatea este radiata, ce se intampla cu cauza penala nesolutionata?
Creditorii si actionarii isi mai pot recupera prejudiciul produs prin infractiune?
Cel mai recent răspuns: rrocambole , utilizator 00:57, 9 Iunie 2015
1)Credeam ca exista niste articole de lege care prevad cine si in ce termen poate face contestatia.
2)Spuneti ca ,,Dupa pronuntarea radierii firmei, nu se mai admit astfel de cereri.Se pot depune, dar se vor respinge de catre instanta "
Exemplu
Prin sentinta comerciala nr.713 din 09.06.2011 Tribunalul Buzau a dispus inchiderea procedurii insolventei debitoarei S.C. X S.R.L.Buzau, separat fiind introdusa actiune privind atragerea raspunderii fostului administrator R. S. C..
..................................................................................................
Fata de aceasta situatie, s-a admis cererea ca inteemiata, iar in baza art. 138 alin.1 lit .a si d din Legea nr. 85/2006 s-a dispus ca paratul sa fie obligat la acoperirea pasivului debitoarei.

Pronuntata de: Tribunalul Buzau - Sentinta comerciala nr. 48 din data 30.04.2012

A se vedea [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiune raspundere patrimoniala art.138!!!!!! germanu germanu Buna ziua!Am o problema....am avut un srl ,eu fiind administrator. Finantele au cerut insolventa...a fost numit lichidator reprezentantul Finantelor...prin ... (vezi toată discuția)
Radiere societate in urma hotararii judecatoresti Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua! O societate care in septembrie 2012 are o hotarare a Tribunalului Bucuresti in care se stipuleaza ca in baza art. 131/legea 85 privind procedura ... (vezi toată discuția)
Radiere firma cu datorii capucino capucino Buna ziua. Azi am aflat ca 2 societati , care au avut datorii la societatea mea au fost radiate in cursul anului 2012. Cum se poate asta? DIn cate cunosc, ... (vezi toată discuția)