Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decontare combustibil I.I.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decontare combustibil I.I.

Ca Intreprindere Individuala neplatitoare de TVA pot deconta 50 % din combustibilul autoturismuluii propriu (sau este necesar ca acesta sa fie inregistrat pe firma?) Multumesc anticipat.
Intreprinderea individuala nu are personalitate juridica, deci daca aveti cheltuieli pe numele dvs. si care au legatura cu obiectul de activitate al intreprinderii, puteti sa le deduceti de la plata impozitului.
Cf. OUG nr. 44/2008 - privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, intreprinderea individuala este o intreprindere economica, fara personalitate juridica, organizata de un intreprinzator persoana fizica.
Raspunsul la intrebare depinde de modul in care tineti contabilitatea si determinati baza de calcul a venitului impozabil:

In sistemul real (contabilitatea in partida simpla), titularul intreprinderii individuale va determina venitul impozabil ca diferenta intre incasari (venituri) si platile efectuate (cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri), iar evidenta acestora se realizeaza prin Registrul-Jurnal de incasari si Plati.
Cei care opteaza pentru impozitarea in sistem real, conform evidentei contabile proprii, vor depune declaratia privind veniturile realizate (formularul 200), astfel avand loc regularizarea diferentelor de impozit, de plata sau de recuperat, a mai spus aceasta.

in regim de norma de venit, norma reprezinta un estimat de venit stabilit de organul fiscal pe baza unor criterii specificate de normele metodologice (vadul comercial si clientela, varsta contribuabililor, timpul afectat desfasurarii activitatii, starea de handicap sau de invaliditate a contribuabilului, desfasurarea activitatii intr-un spatiu proprietate a contribuabilului sau inchiriat).

Cf. OUG nr. 44/2008 - privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, intreprinderea individuala este o intreprindere economica, fara personalitate juridica, organizata de un intreprinzator persoana fizica.
Raspunsul la intrebare depinde de modul in care tineti contabilitatea si determinati baza de calcul a venitului impozabil:

In sistemul real (contabilitatea in partida simpla), titularul intreprinderii individuale va determina venitul impozabil ca diferenta intre incasari (venituri) si platile efectuate (cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri), iar evidenta acestora se realizeaza prin Registrul-Jurnal de incasari si Plati.

Multumesc ptr raspuns. In sistem real se pot deduce cheltuielile cu combustibilul, pe baza BF cu CIF-ul intreprinderii individuale? Daca da in ce proportie? Multumesc anticipat.
In sistem real (contabilitate primara) se pot deduce cheltuielile cu combustibilul, pe baza BF cu CIF-ul intreprinderii individuale? Daca da in ce proportie?