avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Decontare combustibil I.I.
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Decontare combustibil I.I.

Ca Intreprindere Individuala neplatitoare de TVA pot deconta 50 % din combustibilul autoturismuluii propriu (sau este necesar ca acesta sa fie inregistrat pe firma?) Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: marius740 , utilizator 20:14, 17 Septembrie 2015
Intreprinderea individuala nu are personalitate juridica, deci daca aveti cheltuieli pe numele dvs. si care au legatura cu obiectul de activitate al intreprinderii, puteti sa le deduceti de la plata impozitului.
Cf. OUG nr. 44/2008 - privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, intreprinderea individuala este o intreprindere economica, fara personalitate juridica, organizata de un intreprinzator persoana fizica.
Raspunsul la intrebare depinde de modul in care tineti contabilitatea si determinati baza de calcul a venitului impozabil:

In sistemul real (contabilitatea in partida simpla), titularul intreprinderii individuale va determina venitul impozabil ca diferenta intre incasari (venituri) si platile efectuate (cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri), iar evidenta acestora se realizeaza prin Registrul-Jurnal de incasari si Plati.
Cei care opteaza pentru impozitarea in sistem real, conform evidentei contabile proprii, vor depune declaratia privind veniturile realizate (formularul 200), astfel avand loc regularizarea diferentelor de impozit, de plata sau de recuperat, a mai spus aceasta.

in regim de norma de venit, norma reprezinta un estimat de venit stabilit de organul fiscal pe baza unor criterii specificate de normele metodologice (vadul comercial si clientela, varsta contribuabililor, timpul afectat desfasurarii activitatii, starea de handicap sau de invaliditate a contribuabilului, desfasurarea activitatii intr-un spatiu proprietate a contribuabilului sau inchiriat).



Cf. OUG nr. 44/2008 - privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, intreprinderea individuala este o intreprindere economica, fara personalitate juridica, organizata de un intreprinzator persoana fizica.
Raspunsul la intrebare depinde de modul in care tineti contabilitatea si determinati baza de calcul a venitului impozabil:

In sistemul real (contabilitatea in partida simpla), titularul intreprinderii individuale va determina venitul impozabil ca diferenta intre incasari (venituri) si platile efectuate (cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri), iar evidenta acestora se realizeaza prin Registrul-Jurnal de incasari si Plati.


Multumesc ptr raspuns. In sistem real se pot deduce cheltuielile cu combustibilul, pe baza BF cu CIF-ul intreprinderii individuale? Daca da in ce proportie? Multumesc anticipat.
In sistem real (contabilitate primara) se pot deduce cheltuielile cu combustibilul, pe baza BF cu CIF-ul intreprinderii individuale? Daca da in ce proportie?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate intreprindere individuala Andrey23 Andrey23 Recent am deschis un II am de pus declaratia 220 norma de venit, am primit decizia de impunere, am facut deja achizitii pe II-ul deschis si as vrea sa stiu de ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit pfa loredanastiuca loredanastiuca Imi poate spune cineva cum se calculeaza impozitul in 2011 pentru un taximetrist care e PFA? Se calculeaza 16% din incasari (venit), sau se deduc si anumite ... (vezi toată discuția)
Infiintare pfa muraru muraru Buna ziua, am o nelamurire referitoare la un PFA pe care il deschid acum in domeniu constructiilor (cean 4332). Nu stiu cum e mai bine, in sistem real sau la ... (vezi toată discuția)