Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie CASS

Salutare,

As dori sa contribui la Casa de Asigurari de Sanatate din postura de persoana fara venituri. Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?

Multumesc!
Doriti doar sa contribuiti sau sa deveniti asigurat cu drepturi de asigurare ?
Doresc sa fiu asigurat cu drepturi depline, sa am medic de familie, card de sanatate ca orice alt om obisnuit !
In aceasta situatie va trebui sa incheiati un contract cu CNASS prin CJASS pe care urmeaza sa o "alegeti "liber.
Pentru aceasta va trebui sa pregatiti un set de documente : adeverinta de venituri pe ultimii 5 ani (care de fapt sant 6) de la ANAF ( unele case accepta declaratie pe proprie raspundere sub rezerva verificarii in baza protocolului cu ANAF), certificat ONRC , act identitate.
Cel mai bine este sa faceti un drum la casa de sanatate pe care o agreati si sa obtineti procedura specifica.
Mare atentie , daca in ultimii 6 ani a-ti obtinut venituri impozabile , va trebui sa achitati 5,5%
lunar dar nu mai putin de 5,5% din salariul minim brut urmand ca pe viitor sa platiti ca persoana fara venituri.
Adica daca a-ti castigat la loto 1 000 000 eur in 2011 si nu erai salariat va trebui sa platiti cass 55 000 eur cass.
robert1958, utilizator