avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 327 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributie CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributie CASS

Salutare,

As dori sa contribui la Casa de Asigurari de Sanatate din postura de persoana fara venituri. Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: robert1958 , utilizator 07:38, 14 Iunie 2015
Doriti doar sa contribuiti sau sa deveniti asigurat cu drepturi de asigurare ?
Doresc sa fiu asigurat cu drepturi depline, sa am medic de familie, card de sanatate ca orice alt om obisnuit !
In aceasta situatie va trebui sa incheiati un contract cu CNASS prin CJASS pe care urmeaza sa o "alegeti "liber.
Pentru aceasta va trebui sa pregatiti un set de documente : adeverinta de venituri pe ultimii 5 ani (care de fapt sant 6) de la ANAF ( unele case accepta declaratie pe proprie raspundere sub rezerva verificarii in baza protocolului cu ANAF), certificat ONRC , act identitate.
Cel mai bine este sa faceti un drum la casa de sanatate pe care o agreati si sa obtineti procedura specifica.
Mare atentie , daca in ultimii 6 ani a-ti obtinut venituri impozabile , va trebui sa achitati 5,5%
lunar dar nu mai putin de 5,5% din salariul minim brut urmand ca pe viitor sa platiti ca persoana fara venituri.
Adica daca a-ti castigat la loto 1 000 000 eur in 2011 si nu erai salariat va trebui sa platiti cass 55 000 eur cass.
Ultima modificare: Duminică, 14 Iunie 2015
robert1958, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurare de sanatate persoana fizica paulp paulp Buna ziua, Incepand de anul trecut am realizat venituri online. Am depus in acest an o declaratie pentru venitul din 2014 si din cate am inteles trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Plata contributie sanatate, persoana neasigurata, alte venituri decat salarii utilizator_avocatnet utilizator_avocatnet Buna ziua. Am o intrebare legata de un caz ipotetic. Sa zicem ca persoana fizica X este neasigurata la sanatate, nu e salariata, nici PFA, nici orice ... (vezi toată discuția)
Cas - neasigurat stefan8 stefan8 Buna ziua! Am fost asigurat, ca student, pana in iunie 2013, dupa care a urmat o perioada de mai bine de un an in care am fost neasigurat. Din octombrie ... (vezi toată discuția)