Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta grupa II de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta grupa II de munca

Buna ziua,

Un prieten de familie, a lucrat intre 1975 - 2007 la o intreprindere care s-a desfiintat. Toate datele fabricii au fost preluate de o arhiva (un srl) din alt oras. Persoana mentionata vrea sa obtina o adeverinta cu grupa a II-a de munca spre a-i servi la pensionare. In acest sens, a contactat firma de arhivare, care i-a cerut foarte multe detalii, pe langa copie carte de munca si buletin.

De unde poate sa obtina toate informatiile legate de stagiile de cotizare la asigurarile sociale: spor de vechime, alte sporuri, venituri brute, salarii tarifare (in afara carnetului de munca) pentru a le trimite firmei de arhivare in scopul obtinerii adeverintei pt grupa II de munca? De la ce institutie/institutii publica/publice?
Mentionez ca Agentia de somaj i-a dat o adeverinta cu perioada cand a obtinut somaj si i-ar trebui cotizatiile stagiilor de plata.
Detinatorii de arhiva pot elibera astfel de adeverinte contra cost.