Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil - sarcini succesive
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil - sarcini succesive

O salariata trebuia sa revina in activitate din concediu crestere copil incepand cu data de 1 iunie, cand copilul implinea varsta de 1 an si 11 luni, iar tatal urma sa efectueze ultima luna de concediu. La data de 1 iunie, salariata a nascut un al doilea copil. Aceasta salariata beneficiaza de concediu maternitate (lauzie) 42 de zile, sau continua direct concediu de crestere copil?
1. - Daca al doilea copil s-a nascut inainte de a se termina CCC1 salariata va trece din CCC1 direct in CCC2 la data cand se termina CCC1.
- Nu mai este nevoie sa intre in concediu de maternitate pentru al doilea copil.

2. - Face o cerere catre angajator prin care solicita prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC2.
- Apoi depune la Primarie actele pentru indemnizatia pentru CCC2.
- Indemnizatia va fi aceeasi ca la CCC1.

3. - In situatia mama va primi indemnizatie pentru CCC1 si in luna a 24-a.
- Tatal va putea intra si el, daca doreste, in CCC in ultimele 2 luni inainte de a se termina CCC2 (cate o luna pentru fiecare copil).

4. Mama sa anunte la AJPIS despre situatia ei pentru a nu i se suspenda indemnizatia pentru CCC1 pe luna a 24-a.

5. - Pe perioada de cand se naste al doilea copil si pana se termina CCC1 va primi, pe langa indemnizatia pentru CCC1, inca 600 lei lunar.
- Pentru aceasta trebuie sa mearga la Primarie sa solicite acesti bani.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra prompt. Permiteti-mi sa va solicit cateva clarificari: Raspunsul dumneavoastra de la punctul nr. 1 este valabil chiar daca tatal, trebuia el sa intre in concediu incepand cu data de 1 iunie, copilul implinind varsta de 2 ani la data de 30 iunie?
1. Raspunsul meu ramane valabil.

2. - CCC1 tine pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani indiferent ca de el beneficiaza unul sau altul dintre parinti.
- Pana la acea data CCC1 poate fi suspendat dar nu incetat decat in conditiile prevazute de lege.

3. Pentru un raspuns oficial va recomand sa va adresati AJPIS, pe e-mail, sau chiar la ANPIS, pe: anps@prestatiisociale.ro
Multumesc mult.
Cu scuzele de rigoare, o singura intrebare mai am: in ipoteza in care tatal intra in concediu crestere copil mai devreme de 1 iunie (27 mai), iar salariata noastra revenise la locul de munca, incepand cu data de 27 mai, ce decizie trebuia luata de societate?