Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta pensionare

Data nasterii: oct 1960
Vechime neintrerupta: 35 ani din care:
- 3 ani si 11 luni GRUPA I
- 16 ani GRUPA a II-a
Cand am dreptul sa ma pensionez?
Va multumesc!
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Limita de varsta la 57 de ani si 11 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 11 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 11 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 11 lun,fara stagiul asimilat.
La acest moment aveti un stagiu de 39 de ani.