Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent de insertie

Buna ziua! Doream sa va intreb daca poate beneficia sotul meu de stimulent de insertie. Mentionez ca, ambii parinti indepliesc conditiile pentru a beneficia de stimulent de insertie. Pana la aceasta data am beneficiat eu, insa doresc sa intru pentru o perioada de timp in concediu fara plata si as vrea sa beneficieze in continuare de stimulent sotul meu. Se poate?
1. - OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor prevede numai pentru concediu crestere copil (CCC) posibilitatea de a fi luat de ambii parinti, alternativ.
- Pentru stimulentul de insertie nu este prevazuta o asemenea posibilitate.

2. Pe perioada cat veti in concediu fara plata (CFP) veti suspenda plata stimulentului de insertie care se va relua dupa terminarea CFP si pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 2 ani.